جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

شواهدی از وجود یخ در ماه

محققان مدارکی از وجود یخ در ماه پیدا کردند

یک تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندان دانشگاه‌های هاوایی و براون، شواهد دقیقی از وجود یخ در ماه و به ویژه در محل قطب‌های آن یافته اند. توزیع و فراوانی یخ‌های موجود در ماه با سایر اجرام بدون جو در منظومه‌ی شمسی، مانند عطارد یا سرس، متفاوت است که این تفاوت می‌تواند حاصل اختلاف در شکل‌گیری و تکامل ماه با سایر اجرام باشد. این ذخایر یخی می‌توانند به عنوان منبعی مهم برای تحقیقات پیش رو در سطح تنها قمر طبیعی کره‌ی زمین مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر لی و همکارانش در این پروژه با استفاده از ماهواره‌ی نقشه‌بردار کانی‌شناسی ناسا (M3)، به سه نشانه‌ی ویژه دست یافتند که ثابت می‌کند یخ آب روی سطح ماه وجود دارد. نقشه‌بردار M3 به منظور بررسی وجود یخ جامد بر سطح ماه، در مدار فضاپیمای چاندرایان-۱ قرار گرفته است. این تحقیقات نه تنها خواص بازتابی مربوط به آب را شناسایی کرده است بلکه با اندازه‌گیری دقیق روش جذب پرتوی فروسرخ توسط هر مولکول، حالت فیزیکی آن را (آب مایع، بخار آب، یخ آب) تشخیص می‌دهد.

دانشمندان این تحقیق می‌گویند که بیشتر این یخ‌ها در اطراف دهانه‌های نزدیک به قطب قرار دارند؛ یعنی محیطی که هیچگاه دمای بیشتر از ۱۵۷- درجه‌ی سلسیوس را تجربه نمی‌کند! در واقع به دلیل زاویه‌ی بسیار کوچک مدار ماه، این قسمت از قمر زمین هیچوقت تابش نور خورشید را نمی‌ییند.

نقاط آبی‌رنگ نشانگر محل دقیق یخ در ماه است
نقاط آبی‌رنگ نشانگر محل دقیق یخ در ماه است

مشاهدات پیشین نیز به طور غیرمستقیم نشانه‌هایی از وجود یخ روی سطح ماه را دربر داشت اما این شواهد توسط پدیده‌های محتمل دیگری، مانند بازتاب غیرعادی خاک ماه، توجیه می‌شد.

  با وجود مقدار یخ کافی روی سطح ماه، آب به عنوان یک منبع قابل دسترس در ماموریت‌های آینده به شمار خواهد رفت. حتی در صورت حضور بر مریخ امکان دسترسی به این منابع از کاوش آب‌ زیر سطح ماه آسان‌تر است.
یافتن اطلاعات بیشتر از این منابع یخ، چگونگی برخورد با آن و واکنش این پدیده در قسمت‌های وسیع‌تری از کره‌ی ماه، تمرکز اصلی ناسا و شرکای تجاری آن برای ماموریت‌های آینده خواهد بود.
تلاش ما برای شناخت هر چه بهتر نزدیکترین همسایه‌مان، ماه، خواهد بود.

منبع: Sci-News

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
141
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77