جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ماموریت خورشیدنورد پارکر آغاز میشود

کاوشگر خورشیدی پارکر تحقیقات خود را آغاز می‌کند

تا به حال تحقیقات زیادی برای شناخت منظومه‌ی شمسی انجام شده است. فرود انسان بر سطح ماه‌ ، بررسی سیارک‌ها و پروازهای نزدیک در اطراف سیاره‌ها از جمله پژوهش‌های انجام شده در محیط منظومه‌ی شمسی است. کاوشگر ویجر۱ که همچنان در فضای میان‌ستاره‌ای حضور دارد تا اواسط دهه‌ی ۲۰۲۰ اطلاعات مفیدی برای ما ارسال خواهد کرد. ما در مدت کوتاهی از شروع تحقیقات فضایی توانستیم نقاط مختلفی را زیر پا بگذاریم و در آخرین گام پیش‌ رو، کاوشگر خورشیدی پارکر لمس ستاره‌ی میزبان این منظومه را تجربه می‌کند.

این کاوشگر که در حدود اندازه‌ی یک اتومبیل است اولین ساخته‌ی انسانی است که می‌تواند تا این اندازه به خورشید نزدیک شود. محققان این پروژه معتقدند بعد از دهه‌ها مطالعه و بررسی خورشید، زمان آن فرا رسیده است تا همه چیز را از نزدیک مشاهده کنیم.
این خورشیدنورد در مداری به فاصله‌ی تقریبی ۴ میلیون مایل از سطح خورشید گردش خواهد داشت و انتظار می‌رود بتواند در برابر گرما و انرژی موجود مقاومت کند. این پروژه برای کسب اطلاعات بیشتر از فعالیت‌های خورشیدی و توانایی پیش‌بینی تغییرات آب و هوایی انجام می‌شود.

موتور اصلی مظومه‌ی شمسی

نگاهی داشته باشیم به ماهیت خورشید. خورشید ما به عنوان یک ستاره‌ی رشته‌ی اصلی طبقه‌بندی می‌شود و از دو گاز هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است. خورشید سرشار از فرایند همجوشی هسته‌ای است؛ فرایندی که در آن دو هسته‌ی اتمی سبک‌تر با هم پیوند می‌دهند تا یک هسته‌ی سنگین‌تر را تشکیل دهند.

هرچند که خورشید از نظر ما ستاره‌ی غول‌پیکری باشد اما نسبت به سایر ستارگان نمی‌توانیم آن را بزرگ بدانیم. خورشید در یکی از رایج‌ترین دسته‌ی ستارگان یعنی کوتوله‌ی قرمز قرار دارد. با این حال شاید خورشید بزرگترین ستاره‌ی جهان نباشد اما از خیلی ستاره‌ها بزرگ‌تر است.

ابرهای شب تاب بر فراز آتش‌بازی‌های پاریس

خورشید یک سیستم پیچیده‌ی داخلی دارد چرا که از دو مغناطیس پویا و یک ستاره‌ی فعال تشکیل شده است. جو خورشیدی به طور پیوسته مواد مغناطیسی را به منظومه‌ی شمسی پرتاب می‌کند و محیط اطرافش را تحت تاثیر آن قرار می‌دهد.

ماموریت تماس با خورشید
ماموریت تماس با خورشید

اهداف این ماموریت

کاوشگر پارکر شامل تجهیزاتی برای بررسی خورشید از فاصله‌ی دور و مستقیم است. و اطلاعات به دست آمده از این تحقیقات، جوابی برای پرسش‌های ما درباره‌ی خورشید خواهند بود.
سال‌ها است که دانشمندان در حال طرح‌ریزی برای انجام این ماموریت هستند. و در نهایت با توجه به فناوری‌های موجود برای مدیریت گرما، سیستم خنک کننده و سیستم کنترل خطا می‌توان این ماموریت را راه‌اندازی کرد.

در سال ۱۹۵۸ یوجین پارکر برای اولین‌بار مقاله‌ی علمی خود درباره‌ی تئوری بادهای خورشیدی منتشر کرد. به همین خاطر این ماموریت و همچنین این کاوشگر به نام او نامگذاری شده اند. و ناسا برای اولین‌بار نام یکی از دانشمندان زنده را برای ماموریتش انتخاب کرده است.
این پژوهش اتفاق بزرگی در تاریخ علم را رقم خواهد زد و امکان بهتری برای جستجو در جهان به ما می‌دهد. سیستم حفاظت حرارتی این فضاپیما در طول سفر شرایطی را ایجاد می‌کند تا دستگاه در دمایی نزدیک به دمای اتاق کار کند!

منبع: BIGTHINK

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
104
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40