جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سیاره فراخورشیدی شناور و میدان مغناطیسی قوی

سیاره شناور فراخورشیدی با میدان مغناطیسی بسیار قوی

ستاره‌شناسان یک جرم سیاره‌ای عجیب با میدان مغناطیسی فوق‌العاده را رصد کردند. این جسم که با نام SIMP J01365663+0933473 شناخته می‌شود جرمی در حدود ۱۲/۷ برابر مشتری و نیز شعاعی ۱/۲۲ برابر آن دارد و احتمال تبدیل آن به سیاره شناور فراخورشیدی زیاد است.

این جرم که از جنبه‌ی ستاره‌شناسی در مرز بین سیاره و کوتوله‌ی قهوه‌ای دسته‌بندی می‌شود؛ اطلاعات مفیدی درباره‎ی فرایندهای هر دو گروه در اختیار ما قرار می‌دهد. SIMP0136 در سال ۲۰۰۶ نیز توسط گروه دیگری از دانشمندان کشف شده بود. اما در سال ۲۰۱۶ دکتر کائو و همکارانش با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ (VLA) با هدف مطالعه‌ی فرایندهای مغناطیسی در کوتوله‌های قهوه‌ای به بررسی SIMP0136 پرداختند. در این تحقیقات آنها دریافتند که کوتوله‌های قهوه‌ای سرد می‌توانند گسیل‌های رادیویی قوی را تولید کنند.
از انجا که اندازه‌گیری دقیق کوتوله‎‌های قهوه‌ای دشوار است در آن زمان SIMP0136 را به عنوان یک کوتوله‌ی قهوه‌ای پیر و چگال در نظر می‌گرفتند.

نتایج تحقیقات سال گذشته نشان داد که این جرم قسمتی از یک گروه ستارگان جوان است! استفاده از صفت جوان نشان دهنده‌ی جرم کم این ستاره است که در آینده می‌تواند تبدیل به یک سیاره‌ شناور شود. SIMP0136 با ۲۰۰ میلیون سال عمر و فاصله‌ی ۲۰ سال نوری از زمین، دارای درجه حرارت ۱۵۰۰ فارنهایت است.
تیم تحقیقاتی دکتر کائو از دانشگاه ایالت اریزونا، فرکانس‌های رادیویی SIMP0136 را بسیار بیشتر از مقدار پیش‌بینی شده و ۲۰۰ برابر قوی‌تر از مشتری اعلام کردند.

تلسکوپ VLA برای اولین‌بار توانست گسیل رادیویی و میدان مغناطیسی را برای یک جرم سیاره‌ای چگال خارج از منظومه‌ی شمسی تشخیص دهد.
این میدان مغناطیسی قوی چالش‌های بزرگی را در درک ما از واکنش‌های دینامیکی که میدان مغناطیسی کوتوله‌های قهوه‌ای و سیاره‌های فراخورشیدی را می‌سازند به وجود می‌آورد.
دکتر کائو می‌گوید: «بررسی این جرم خاص بسیار جذاب خواهد بود چرا که مطالعه‌ی واکنش‌های دینامیک مغناطیسی در آن می‌تواند راهی باشد تا ما هم از همین واکنش‌ها در سیارات فراخورشیدی استفاده کنیم. به نظر می‌رسد این فرایندها نه تنها در سیارات فراخورشیدی بلکه در کوتوله‌های قهوه‌ای و سیارات خاکی نیز قابل استفاده است.»

آسمان شب در تابستان

تلسکوپ VLA این سیاره را با استفاده از تابش‌های رادیویی آشکارسازی کرده است که می‌تواند به عنوان روش جدیدی برای بررسی سیارات فراخورشیدی گریزان و به دور از ستاره‌ی مادر استفاده شود.

منبع: Sci-News

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77