جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ریچارد فاینمن Richard Phillips Feynman

ریچارد فاینمن | Richard Phillips Feynman

ریچارد فاینمن یک فیزیکدان نظری معمولی نبود بلکه یکی از درخشان‌ترین و تاثیرگذارترین چهره‌ها در فیزیک بعد از جنگ جهانی دوم بود. او نظریه‌ی الکترودینامیک کوانتومی را بازسازی نمود و به دلیل ایجاد تحول در زمینه‌ی درک ماهیت امواج و ذرات، موفق به دریافت جایزه نوبل شد. راه‌حل‌هایی که او ارائه کرده بود از جمله نمایش‌های تصویری از برهم‌کنش ذرات که به دیاگرام‌های فاینمن شهرت یافتند، به سرعت در نیمه‌ی دوم قرن بیستم میلادی در شاخه‌های مختلف فیزیک نظری، مورد استفاده قرار گرفت.

اوایل زندگی و تحصیلات ریچارد فاینمن

اوایل زندگی ریچارد فاینمن
اوایل زندگی فاینمن

ریچارد در ۱۱ مِی ۱۹۱۸ در یکی از مناطق اطراف شهر نیویورک آمریکا چشم به این جهان گشود. مادر او لوسیل فیلیپس (Lucille Phillips) از یک خانواده‌ی لهستانی در آمریکا به دنیا آمد و پدرش مِلویل فاینمن (Melville Feynman) متولد کشور بلاروس (قسمتی از اتحاد شوروی) بود. مِلویل زمانی که تنها یک پسربچه‌ی ۵ ساله بود به همراه خانواده‌اش به ایالات متحده‌ی آمریکا مهاجرت کردند. او یک تاجر نه چندان موفق بود که روش‌های کسب و کار بسیاری را آزموده بود و در هیچ‌کدام از آن‌ها، موفقیتِ چشمگیری به دست نیاورده بود. او بیشتر از تجارت، به علم علاقه داشت ولی هیچ‌گاه فرصت مناسبی برای موفقیت در این زمینه نصیبش نشد. مِلویل به دنبال داشتن فرزندی پسر بود تا او را تبدیل به یک دانشمند بزرگ کند. سرانجام او با لوسیل ازدواج کرد و در همان سال، ریچارد متولد شد، او تمام سعی و تلاشش را در جهت علاقمند کردن ریچارد به علم انجام داد.

ریچارد فیلیپس فاینمن
ریچارد فیلیپس فاینمن

زمانی که ریچارد تنها ۵ سال سن داشت، صاحب یک برادر شد ولی برادر کوچکش تنها ۴ هفته بعد از تولد درگذشت. ریچارد تا ۹ سالگی تنها فرزند خانواده بود و در همان سال، خواهر کوچکش جوآن (Joan) متولد شد. او اطلاعات زیادی از طریق دایره المعارف بریتانیکا بدست آورد و به تنهایی مفاهیم و ابزارهای اولیه ریاضی را فراگرفت.

تاریخچه سرن (قسمت ۹): کشف ذرات W و Z

در دوران تحصیلش در دبیرستان Far Rockaway، به صورت جدی بر روی شاخه‌های متفاوتی از ریاضیات مانند مثلثات، حساب دیفرانسیل و انتگرال و اعداد مختلط مطالعه می‌کرد. تا اینکه در سالِ آخر، دز رقابتِ ریاضیِ دانشگاه نیویورک برنده شد.

ریچارد پس از اتمام دبیرستان، برای تعدادی از دانشگاه‌ها درخواست ادامه‌ی تحصیل فرستاد. اما مشکلاتی در پذیرش او وجود داشت. نمرات سایر دروس او به خوبیِ نمرات دروس علوم و ریاضیاتِ او نبود و از مهم‌تر از آن، فاینمن یک یهودی بود. دانشگاه‌های آمریکا، تنها تعداد مشخصی دانشجوی یهودی در سال پبرای ادامه‌ی تحصیل می‌پذیرفتند. سرانجام در سال ۱۹۳۵ وارد موسسه‌ی فناوری ماساچوست (MIT) شد.

مسیر حرفه‌ای

او پس از ۴ سال و در سال ۱۹۳۹ موفق به دریافت مدرک لیسانس شد. پس از آن برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکتری، وارد دانشگاه پرینستون آمریکا شد. در نهایت پس از حدود ۲ سال تلاش و با نظارت جان ویلر (John Wheeler) به عنوان استاد راهنما، توانست در سال ۱۹۴۲ مدرک دکترای خود را از این دانشگاه دریافت کند.

بعد از جنگ جهانی دوم و در پاییز ۱۹۴۵، به استادی دپارتمان فیزیک نظری در دانشگاه کرنل برگزیده شد. در ابتدا خود وقف تدریس کرد و تحقیق و پژوهش را به کلی کنار گذاشت. او پیشنهاداتی برای استادی از سایر دانشگاه‌ها داشت ولی با خود گفت که بدون داشتن پژوهش، نباید حتی به آن‌ها فکر کند. سرانجام بعد از کشمکش‌های فراوان با خود تصمیم گرفت مجددا فعالیت‌های پژوهشی خود را از سر بگیرد.

در سال ۱۹۵۰ او پیشنهاد استادی موسسه فناوری کالیفرنیا (California Institute of Technology) را پذیرفت و تا آخر در همان‌جا فعالیت‌های حرفه‌ای خود را ادامه داد.

تاریخچه سرن (قسمت ۲۰): کشف پنتاکوارک

فعالیت‌های علمی

فاینمن در سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۲ در دانشگاه پرینستون و بعد از آن تا سال ۱۹۴۵ در سایت لُس آلاموس بر روی پروژه‌ی بمب اتمی کار می‌کرد. او همچنین در پرینستون بر روی پروژه‌ی مَنهتن کار کرد، پروژه‌ای که بر روی توسعه‌ی نظریه‌ای برای چگونگیِ جداسازی اورانیم ۲۳۵ از اورانیم ۲۳۸ متمرکز بود. زمینه‌ی کاریِ اصلی او بر روی مکانیک کوانتومی متمرکز بود. او دیاگرام‌های معروف خود را اکنون به دیاگرام‌های فاینمن شهرت یافته‌اند به جهان معرفی کرد. این دیاگرام‌ها بیانی ترسیمی (گرافیکی) از عبارت‌های ریاضیاتی هستند که سازوکار سیستم‌های کوانتومی متشکل از ذرات تعاملی را شرح می‌دهند.

ریچارد فاینمن یک نابغه غیرمعمولی
ریچارد فاینمن یک نابغه غیرمعمولی

زندگی شخصی ریچارد فاینمن

ریچارد در بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ با مشکلاتی روبرو بود. او دختری به نام آرلین گرین‌بام (Arlene Greenbaum) را برای ازدواج انتخاب کرد ولی پدر و مادر ریچارد با این ازدواج مخالف بودند چرا که آرلین مبتلا به بیماری سل بود. ریچارد بعد از دریافت مدرک دکتری، سرانجام با وجود مخالفت‌های خانواده، با آرلین ازدواج کرد. ولی این ازدواج زیاد دوام نیاورد و آرلین در سال ۱۹۴۵ زمانی که ریچارد در سایت تحقیقاتی لُس آلاموس بر روی پروژه‌ی بمب اتمی کار می‌کرد، درگذشت.

زندگی شخصی ریچارد فاینمن
زندگی شخصی ریچارد فاینمن

ریچارد بعد از فوت آرلین، ۲بارِ دیگر ازدواج کرد و از همسرِ سومِ خود، صاحب ۲ فرزند شده است.

در اوایل سال ۱۹۷۹ سلامت جسمانی ریچارد دچار مشکلاتی شد. او به دلیل ابتلا به بیماری سرطان معده مورد عمل جراحی قرار گرفت. عمل او بسیار موفقیت‌آمیز بود و دکترها بر این باور بودند که او به‌طور کامل بهبود خواهد یافت. اما بخت با او یار نبود و در اواخر سال ۱۹۸۷ مجددا دچار این بیماری شد و سرانجام پس از یک مبارزه‌ی طولانی با بیماری سرطان، در تاریخ ۱۵ فوریه ۱۹۸۸ در شهر لس آنجلس، کالیفرنیا درگذشت.

پیامی از استیون هاوکینگ به سیاه‌چاله فرستاده می‌شود

افتخارات و دستاوردها

ریچارد فاینمن در سال ۱۹۶۵ میلادی به دلیل فعالیت‌هایش در زمینه‌ی پدیده‌های مرتبط با نور از جمله رادیو، الکتریسیته و مغناطیس موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل شد. البته جولیان شوینگر آمریکائی و سین‌-ایترو تومونوجا ژاپنی، در این جایزه با او شریک هستند. این دو نفر، نظریه‌های مستقلی را در این زمینه ارائه کرده‌اند ولی نظریه‌ی فاینمن گسترده‌تر و کامل‌تر بود.

ریچارد فاینمن به عضویت در انجمن فیزیک آمریکا، انجمن پیشرفت علم آمریکا، آکادمی ملی علوم و انجمن سلطنتی لندن درآمد. علاوه بر این‌ها، او توانست جایزه‌ی آلبرت اینشتین و جایزه‌ی لاورنس را از آنِ خود کند.

منبع: Britannica

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96