جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کمبود دی‌اکسید کربن انتقال به مریخ را با مشکل مواجه می‌کند

کمبود دی‌اکسید کربن می‌تواند انتقال به مریخ را غیرممکن کند

رویای علمی تخیلی ما همواره مریخ را به عنوان زمین دوم درنظر گرفته است؛ جایی که انسان‌ها بتوانند بدون نیاز به پوشیدن لباس فضانوردی با خیال راحت در آن زندگی کنند. آسان‌ترین راه این بود که از دی‌اکسید کربن موجود در مریخ استفاده کرده و جو آن را مناسب زندگی کنیم. اما محققان می‌گویند این کار دیگر امکان‌پذیر نیست.

انتقال به مریخ در صورتی امکان داشت که می‌توانستیم دما و فشار آن را با افزودن گازهای گلخانه‌ای بالا ببریم. اما تنها مواد قابل استفاده‌ای که در مریخ وجود دارد کربن دی‌اکسید و بخار آب است که هردو نیز منجمد اند.
کریس مک‌کی از پروژه‌ی آمس ناسا می‌گوید: «اگر کربن دی‌اکسید کافی در مریخ وجود داشته باشد برای گرم کردن محیط به ۱۰۰ سال زمان نیاز داریم. ما گرم کردن یک سیاره را بلدیم؛ چون همین کار را روی زمین انجام داده‌ایم! پس سوال اصلی این است که آیا منابع کافی در آن سیاره وجود دارد؟»

تحت فشار

در حال حاضر فشار جوی مریخ حدود ۶ میلی بار است. برای مقایسه باید بدانیم که فشار جو در سطح دریای کره‌ی زمین یک بار است. برای بهبود این شرایط باید به جو دی‌اکسید کربن اضافه کنیم تا فشار به یک بار برسد. در فشار یک بار، دما بالاتر از صفر درجه‌ی سانتیگراد می‌رود که می‌توانیم آب مایع و همچنین زندگی را روی سطح داشته باشیم. این جو قابل تنفس نیست و در این مدت انسان‌ها باید با از ماسک تنفسی استفاده کنند. البته احتیاجی به لباس‌های سنگین فضانوردی نیست چون بعد از چند قرن محیط سیاره تکامل می‌یابد و گاز اکسیژن نیز در در اثر واکنش‌ها تولید می‌شود.
اما اطلاعات به دست آمده نشان میدهد که دی‌اکسید کربن یخ زده در قطب‌های مریخ برای افزایش فشار جو تا ۲۰ میلی بار کفایت می‌کنند و نه بیشتر. پس تکنولوژی موجود نمی‌تواند راه را برای انتقال به مریخ آسان کند چرا که کربن دی‌اکسید کافی در دسترس ما نیست.

آیا ناهید ماه را به زمین داده است؟ یک نظریه‌ی داغ درباره‌ی چگونگی تشکیل ماه

انتقال به مریخ غیرممکن نیست

امکان دارد منابع زیرزمینی در مریخ وجود داشته باشد که کار ما را آسان می‌کند. اگر بتوانیم فناوری را در جستجوی این منابع به کار ببریم می‌توانیم جو مورد نیازمان را بسازیم. اما تمام این پروژه یک ریسک خواهد بود چرا که تضمینی برای یافتن مواد پیش‌بینی شده وجود ندارد.
اگر کربن کافی در مریخ نیابیم باید این سیاره را به روش‌های دیگری گرم کنیم؛ مثلا از کلروفلوروکربن‌ها یا از بمباران دنباله‌دارها و سیارک‌ها استفاده کنیم. این ماموریت سختی خواهد بود پس هنوز نمی‌توانیم مریخ را خانه‌ی خود بدانیم. برای تمام این کارها به نیتروژن نیاز داریم و هنوز هم اطلاعی از نیتروژن موجو در کره‌ی مریخ نداریم.

اگر دی‌اکسید مورد نیازمان در مریخ نباشد انتقال به مریخ هرچند غیرممکن نیست اما هزاران سال یا حتی بیشتر طول می‌کشد. اما اگر نیتروژن کافی را هم نداشته باشیم باید سراغ جنگ ستارگان برویم. در آن صورت باید پرتوها را کنترل کنیم و نیتروژن را از مشتری فراری دهیم. چیزی شبیه به داستان فیلم‌های علمی تخیلی!

منبع: New Scientist

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
141
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77