جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اثبات نظریه نسبیت عام

اثبات نظریه نسبیت عام با کمک سیاه چاله و ستاره

آلبرت اینشتین ۱۰۰ سال پیش با نظریه‌ی نسبیت عام بیان کرد که ماده، فضا زمان را خمیده می‌کند و در نتیجه‌ی آن گرانش به وجود می‌آید. درستی بیشتر قسمت‌های این نظریه در سال‌های گذشته به تایید شده بود و این آخرین بخش از اثبات نظریه نسبیت عام است.

طبق مقاله‌ای که تاریخ ۲۶ جولای منتشر شده است دانشمندان توانستند انتقال به سرخ گرانشی را که اصلی‌ترین قسمت نظریه‌ی اینشتین درباره‌ی گرانش و فضا زمان است در اطراف یک سیاه چاله مشاهده کنند. آنها متوجه شدند که امواج نور هنگام فرار از جاذبه‌ی قوی سیاه چاله دچار کشیدگی می‌شوند و به رنگ سرخ دیده می‌شوند.

این مشاهدات توسط تلسکوپ VLT در صحرای شیلی صورت گرفته است. و پدیده‌ی انتقال به سرخ رویت شده دقیقا مانند پیش‌بینی اینشتن رفتار کرده است.
انتقال به سرخ گرانشی پیش از این نیز توسط دانشمندان رصد شده بود اما این اولین‌باری است که این پدیده در اطراف یک سیاه‌چاله‌ی فوق چگال مشاهده می‌شود.
این سیاه‌چاله که در مرکز کهکشان راه شیری قرار گرفته است جرمی چهار میلیون برابر جرم خورشید دارد. گرانش این سیاه‌چاله متناسب با جرمش بسیار زیاد است و جاذبه‌ی آن بر تمام اجسام نزدیکش تاثیر می‌گذارد.

تصویری هنرمندانه از گردش ستاره‌ها به دور سیاه‌چاله
تصویری هنرمندانه از گردش ستاره‌ها به دور سیاه‌چاله

این بار یک ستاره‌ با نام S2 که در مدار ۱۶ ساله‌ای به دور سیاه چاله می‌گردد را از سال ۲۰۰۲ زیر نظر گرفتیم. با توجه به خمیدگی‌هایی که جو زمین در رصد ایجاد می‌کند و شرایط مزاحم دیگری که در این فاصله وجود دارند در این مدت از چهار تلسکوپ مختلف به طور همزمان استفاده شد و در نهایت با ترکیب نتیجه‌های این چهار تلسکوپ داده‌های ارزشمندی به دست آمد.

سیاه‌چاله چیست؟

اینشتین همچنین پیش‌بینی کرده بود که این مدارها دچار چرخش می‌شوند و این موضوع نیز چند سال پیش توسط سیاره عطارد به اثبات رسید.
ما در انتظار چرخش مدار S2 هم هستیم. این ستاره با ۳ درصد سرعت نور حرکت می‌کند.

منبع: BIGTHINK

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77