جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سوپر پروتون سینکروترون سرن

تاریخچه سرن (قسمت ۷): پروژه‌ی سوپر پروتون سینکروترون تصویب شد

۱۰ فوریه ۱۹۷۱

سوپر پروتون سینکروترون (SPS) به عنوان اولین پروژه از حلقه‌ی زیرزمینی سرن، ۷ کیلومتر دورتر از محوطه‌ی اصلی، ساخته شد. ساخت این شتاب‌دهنده برای اولین‎‌بار فراتر از مرزهای فرانسه و سوییس انجام گرفت.

۱۱ کشور عضو سرن در فوریه‌ سال ۱۹۷۱ ساخت SPS را تصویب کردند. این مجموعه در ۱۷ ژوئن ۱۹۷۶، دو سال زودتر از پیش‌بینی‌های انجام شده، بازگشایی شد. این دستگاه با تولید پرتو برای دو سالن بزرگ آزمایشگاهی خیلی زود میزبان برنامه‌های فیزیک ذرات بنیادی موسسه‌ی سرن شد. پیشرفت فناوری توانست ساخت این پروژه را دو سال تسریع کند و انرژی پرتوهای آن در حدود GeV ۱۰۰-۴۰۰ افزایش یافت.

این شتاب‌دهنده در حال حاضر انرژی‌های بالاتر از ۴۵۰ را پردازش می‌کند و پژوهش‌های زیادی با مدیریت آن انجام می‌شود. با استفاده از پرتوهای تولیدی این دستگاه توانستیم ساختار پروتون را بررسی کنیم و دلیل برتری ماده نسبت به پادماده را دریابیم. همچنین برای جستجوی اولین مواد سازنده‌ی جهان در لحظات اولیه و اشکال شگفت‌انگیز ماده از آن بهره گرفتیم.

تونل سوپر پروتون سینکروترون کامل شد

۳۱ جولای ۱۹۷۴

تنها پس از گذشت چند ماه از تصویب احداث سوپر پروتون سینکروترون توسط شورای اصلی، این پروژه در خاک فرانسه آغاز می‌شود. در تاریخ ۳۱ جولای ماشین حفاری رابینز به نقطه‌ی شروع خود بازگشت و به این ترتیب کار احداث تونل این مجموعه پایان یافت. این تونل در ۷ کیلومتری محدودی‌ اصلی سازمان سرن و در عمق ۴۰ متری از سطح زمین ساخته شده است.

تونل سوپر پروتون سینکروترون
پایان ساخت تونل SPS. اعتبار تصویر: سرن

این تونل که در مرز بین کشورهای فرانسه و سوییس قرار گرفته است، باعث شد تا سوپر پروتون سینکروترون اولین شتاب‌دهنده‌ی بین مرزی نام بگیرد. تجهیزات عمرانی، نصب و راه‌اندازی این تونل حلقوی طی ۴ سال انجام شد.

منبع: cern.ch

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77