جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تا کجا به ارقام عدد پی نیاز داریم؟

تا کجا به ارقام عدد پی نیاز داریم؟

احتمالا شما هم مسابقات هوش را دیده‌اید؛ مسابقاتی که افراد با حافظه‌ی قوی ارقام عدد پی را به طرز حیرت‌انگیزی از حفظ می‌شمارند! هر چند که عدد پی با تعداد بی‌شمار ارقامش شناخته می‌شود اما حقیقت این است که ما به تمام این ارقام نیازی نداریم!

برای یادآوری باید بدانیم که عدد پی یکی از ثابت‌های ریاضیاتی است و مقدار آن برابر است با نسبت محیط هر دایره به قطر آن. در کلاس‌های ریاضی دبیرستان به سادگی با قرار دادن مقدار تقریبی ۳/۱۴ از محاسبه‌ی دقیق عدد پی و ارقام بی‌انتهایش فرار می‌کردیم؛ اما در حل مسائل واقعی جهان با قرار دادن عدد ۳/۱۴ امکان ندارد به جواب مورد نیازتان برسید. اما خب انگار به یک نابغه هم احتیاج نخواهید داشت تا عدد کامل را برایتان بخواند.

ناسا ایستگاه بین‌المللی فضایی را تنها با ۱۵ رقم اعشار عدد پی راه‌اندازی کرده است. و این مقدار آنقدر زیاد نیست که نتوانید حفظ کنید. فضاپیمایی که بیشترین فاصله از زمین را دارد ویجر ۱ است که ۱۲/۵ میلیارد مایل از ما فاصله دارد. بنابراین ما دایره‌ای به قطر ۲۵ میلیارد مایل برای بررسی در دست داریم. و می‌توانیم محیط آن را با استفاده از رابطه‌ی ۲πr بیابیم. استفاده از عدد پی تا ۱۵ رقم اعشار مقداری بیشتر از ۷۸ میلیارد مایل را برای محیط دایره به ما می‌دهد.

نباید نگران خطای محاسبات باشید، یا اگر خیلی کنجکاوید می‌توانید عدد پی را با ارقام بیشتری وارد این رابطه کنید؛ اما بهتر است بدانید در آن صورت خطای محاسبات شما بیشتر خواهد شد!
ما با استفاده از ۱۵ رقم اعشار عدد پی توانستیم محیط دایره‌ی مورد نظرمان را بیابیم. در واقع با توجه به داده‌های تجربی به دست آمده، مقدار محاسباتی ما تنها ۱/۵ اینچ با مقدار واقعی تفاوت دارد. می‌توانید باور کنید؟ در این مقیاس بزرگ، وقتی که دایره‌ای با شعاع ۱۲.۵ میلیارد مایل و محیطی بیشتر از ۷۸ میلیارد مایل داریم؛ خطای اندازه‌گیری ما کمتر از طول انگشت کوچک دست شماست!

چگونه در زمان سفر کنیم؟

برای سرگرمی بیایید دایره‌ی بزرگتری را در نظر بگیریم. اندازه‌ی بزرگترین دایره‌ی فیزیکی ممکن چطور است؟ تنها با استفاده از ۴۰ رقم اعشار عدد پی می‌توانید این دایره را داشته باشید.
شعاع جهان در حدود ۴۶ میلیارد سال نوری است. پس بیایید سوال دیگری را مطرح کنیم: به چند رقم اعشار عدد پی برای محاسبه‌ی دایره‌ای با شعاع ۴۶ میلیارد سال نوری و خطای اندازه‌گیری در حدود شعاع اتم هیدروژن نیاز داریم؟ مدیر و مهندس پروژه‌ی داون ناسا پاسخ این سوال را می‌داند. تنها ۳۹ یا ۴۰ رقم اعشار!

عدد پی با ارقام بی‌شمارش مشهور است
عدد پی با ارقام بی‌شمارش مشهور است

جهان ما در بزرگترین ابعاد کهکشانی و کوچکترین ابعاد اتمی و زیر اتمی وسعت فوق‌العاده‌ای دارد. بیشتر، بیشتر و بیشتر از آن چیزی که هرکدام از ما بتوانیم تصور کنیم. اما دسترسی به تمام این ابعاد با استفاده از تعداد محدودی ارقام عدد پی امکان‌پذیر خواهد بود؛ بدون نیاز به مسابقات هوش و حافظه‌ی عالی!

منبع: Curiosity

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40