جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

فیزیک ذهن شما را روشن می‌کند

فیزیک چگونه ذهن شما را روشن می‌کند؟

مطالعات جدید نشان می‌دهند که حتی اندیشیدن درباره‌ی علم فیزیک باعث رشد قسمت‌های مشخصی از مغز و افزایش توانایی ذهنی می‌شود!
در یکی از این تحقیقات که توسط جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه بین‌المللی فلوریدا انجام شده است، تاثیر فکر کردن در مسائل فیزیکی بر مغز بررسی شده است.

مطالعات چگونه آغاز شد؟

در یک دوره‌ی چندساله در دانشگاه فلوریدا و با حضور 55 دانشجو شبیه‌سازی موقعیت‌ها تدریس شد. این روش به دانشجویان کمک می‌کند تا برای حل موضوعات در جهان پیرامون خود مانند یک فیزیکدان در دنیای واقعی رفتار کنند. احتمالات و فرضیه‌های ذهنی خود را مدل‌سازی کرده و پس از مدتی نتیجه‌ی نهایی آن ها را پیش‌بینی کنند.

هربار قبل و بعد از انجام تمرین‌های ذهنی، یک تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) از مغز هر دانشجو انجام می‌شد. این تصویرسازی فعالیت مغز را با توجه به تغییرات جریان خون نشان می‌دهد.
در تمام مدتی که دانشجویان مشغول گذراندن آزمایش‌ها بودند تصاویر مغزی آن‌ها مورد مطالعه قرار گرفته می‌گرفت.

این آزمون که ابتدا از 30 پرسش تشکیل شده بود در نهایت به 9 پرسش کاهش یافت. در این 9 سوال دانشجویان باید در مسائل فیزیکی، نوع مسیر و حرکت اجسام در حالات مختلف و با سرعت‌های اولیه‌ی متفاوت را به دست می‌آوردند.

تصویرسازی fMRI با توجه به تغییرات جریان خون فعالیت مغزی را نشان میدهد
تصویرسازی fMRI با توجه به تغییرات جریان خون فعالیت مغزی را نشان میدهد

نتیجه چه بود؟

از همان اولین اسکن مغزی مشخص شد که فکر کردن به مسائل فیزیکی به طور غیرمنتظره‌ای فعالیت قشر جلوی پیشانی را افزایش می‌دهد. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مغز، قشر خلفی‌جانبی پیش‌پیشانی است که وظیفه‌ی تولید شبیه‌سازی‌های ذهنی را بر عهده دارد. گردش خون زیاد در این قشر  نشان میدهد که علم فیزیک بیش از هر چیز دانشی است که به تخیل قوی و ذهنی رویاپرداز نیاز دارد. هرچند بیشتر مردم این تصور را درباره‌ی فیزیک ندارند!

علم ممکن است سخت باشد، اما همین زیبایش می‌کند

بعد از هر کلاس قوه‌ی تفکر، قشر ساقه خلفی که در ارتباط با حافظه‌ی رویدادی کار می‌کند و قسمت اندیشه‌ی خودارجاعی بخش‌هایی از مغز بودند که بیشترین فعالیت را از خود نشان دادند.

این مطالعه بی‌درنگ ارزش و اهمیت شبیه‌سازی و آموزش خلاقانه را یادآور می‌شود. فرایندهای عصبی و یادگیری ما بسیار پیچیده هستند و نباید فکر کنیم هر چیزی را که می‌دانیم عمیقا آموخته‌ایم. این پروژه همچنین نشان داد که فیزیک و روش‌های حل مسئله‌ی آن تاثیر زیادی در افزایش توانایی ذهنی ما دارند.

منبع: BIGTHINK

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75