جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

آلبرت اینشتین

آلبرت اینشتین | Albert Einstein

آلبرت اینشتین (۱۹۹۵-۱۸۷۹) قوانین طبیعت را بازنویسی کرد. او توانست درک ما از مفاهیمی چون نور، گرانش و زمان را به طور کلی تغییر دهد. نظریات اینشتین که در زمان خودش ساختارشکنانه و انقلابی به شمار می‌آمد امروزه به ابزار مهمی برای دانشمندان تبدیل شده است.

اوایل زندگی و تحصیلات

آلبرت اینشتین به تاریخ ۴ مارس ۱۸۷۹ در شهر اولم کشور آلمان متولد شد. در دوران کودکی بسیار کم حرف بود و تا ۳ سالگی نیز شروع به صحبت نکرد!
آلبرت دوران نوجوانی خود را به همراه خانواده‌اش در مونیخ گذراند و از همان دوران به علوم طبیعی علاقمند بود. در ریاضیات و فیزیک استعداد داشت اما از روش‌های تدریس تکراری دوران مدرسه بیزار بود.
وقتی ۱۵ سال داشت کسب و کار خانوادگی‌شان در مونیخ با شکست مواجه شد در نتیجه به شهر میلان ایتالیا مهاجرت کردند. یک سال بعد از این اتفاق نیز آلبرت به سوییس رفت و دوره‌ی دبیرستان را در آن کشور به پایان رساند.

اینشتین پس از پایان دبیرستان در موسسه‌ی تکنولوژی فدرال سوییس واقع در شهر مونیخ نام نویسی کرد. اما چون شیوه‌ی آموزش آن موسسه را نمی‌پسندید به جای حضور در کلاس‌ها بیشتر وقت خود را در آزمایشگاه فیزیک تجربی می‌گذراند و یا ویولن می‌زد. و در نهایت با کمک جزوه‌های دیگر دانشجویان توانست از پس امتحانات پایان ترم بربیاید. او در سال ۱۹۰۰ فارغ التحصیل شد.

آلبرت اینشتین در دوره‌ی جوانی
آلبرت اینشتین در دوره‌ی جوانی

مسیر حرفه‌ای

اینشتین دانشجوی مورد علاقه‌ی استادان نبود. در نتیجه هیچ کدام از مدیران موسسه او را برای استخدام در شغل مورد نیازش تایید نکردند. اما در تمام این مدت اینشتین از مسئله‌ی داغ جامعه‌ی علمی آن زمان دور نماند. او همواره به دنبال یافتن ارتباطی میان قوانین حرکت نیوتن و معادلات ماکسول بود.
در سال ۱۹۰۲ او در اداره‎‌ی ثبت اختراعات سوئیس به عنوان یک کارمند ساده مشغول به کار شد و بیشترین افتخارات علمی خود را نیز در همین شغل به دست آورد!
او در سال ۱۹۰۵ با ارائه‌ی رساله‌ی دکترای خود به نام “تعریف جدیدی از ابعاد مولکولی” مدرک خود را دانشگاه زوریخ گرفت.

هندریک لورنتس | Hendrik Lorentz

۱۹۰۵ آغاز معجزات

اینشتین همزمان با ارائه‌ی رساله‌ی دکترا ۴ مقاله‌ی علمی بسیار مهم و تاثیرگزار را نیز منتشر کرد.

  • حرکت براونی
  • هم ارزی جرم و انرژی
  • اثر فوتوالکتریک
  • نسبیت خاص

انتشار تنها یکی از این مقالات برای دگرگون کردن دانش آن زمان کافی به نظر می‌رسید و ارائه‌ی تمام این نطریات علمی توسط اینشتین ۲۶ ساله یک معجزه بود.

آلبرت اینشتین
آلبرت اینشتین

پس از اثبات نسبیت خاص، اینشتین به شهرت جهانی رسید و در سال ۱۹۰۸ سخنرانی‌های دانشگاهی او از دانشگاه برن آغاز شد و در همان سال از اداره‌ی ثبت اختراع استعفا داد. در سال ۱۹۱۱ در جایگاه استادی فیزیک دانشگاه کارل فردیناند شهر پراگ قرار گرفت و تا سال ۱۰۱۲ به زوریخ بازگشت.

فعالیت‌های علمی آلبرت اینشتین

اینشتین در سال ۱۹۰۵ مشهورترین معادله‌ی جهان را معرفی کرد.

  • هم ارزی جرم و انرژی

معادله‌ی E=mc2 بیان می‌کند که جرم و انرژی قابل تبدیل به یکدیگر هستند. و مقدار کمی جرم، انرژی زیادی به همراه خواهد داشت چرا که در عدد بزرگ c2 ضرب می‌شود. این همان اصلی است که باعث ابداع بمب‌های هسته‌ای شد.

طبق اصل هم ارزی جرم و انرژی مقدار کمی جرم انرژی زیادی دربردارد
طبق اصل هم ارزی جرم و انرژی، مقدار کمی جرم انرژی زیادی دربردارد
  • اثر فوتوالکتریک

اگر به فلزی نور بتابانید تعدادی از الکترون‌های آن آزاد می‌شوند. اینشتین معنقد بود که نور از بسته‌های مستقل انرژی به نام کوانتا ساخته شده است. هنگامی که این ذرات با سطح فلز برخورد می‌کنند انرژی خود را به الکترون‌های آن می‌دهند و الکترون‌ها انرژی لازم برای فرار از سطح فلز را می‌یابند. به این ترتیب آلبرت اینشتین نشان داد نور همانقدر که خاصیت موجی دارد، خاصیت ذره‌ای نیز دارد.
انرژی هر بسته‌ی نور به فرکانس موج نور وابسته است.

  • نسبیت خاص اینشتین

اینشتین توانسته بود برای سوال همیشگی ذهنش پاسخی پیدا کند. او با تخیلاتش زندگی می‌کرد و همواره در فکر سفر با نور بود.
او دریافت که قوانین فیزیک در همه‌جا به یک صورت برقرار است و سرعت نور نیز فارغ از جهت حرکت شما ثابت خواهد ماند. اگر سرعت نور برای ناظران مختلف با سرعت‌های متفاوت یکسان باشد پس اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ خواهد داد. در آن شرایط باید بپذیریم که زمان، طول و جرم متناسب با سرعت حرکت ما تغییر می‌کند. و این تغییرات در سرعت‌های نزدیک به سرعت نور بیشتر مشهود خواهد بود. این یافته‌های انقلابی در نظریه نسبیت خاص جمع‌آوری شدند.

  • نظریه‌ی نسبیت عام

گرانش فضا زمان را خمیده می‌کند
گرانش فضا زمان را خمیده می‌کند

در سال ۱۹۱۵ آلبرت اینشتین نظریه نسبیت عام را مطرح کرد و نشان داد که گرانش چگونه فضا زمان را خمیده می‌کند.

۸ راهی که به کمک آن می‌توانید اثر نسبیت را در زندگی روزمره خود ببینید

زندگی شخصی

اینشتین در سال ۱۹۰۳ با هم‌کلاسی سابق خود یعنی میلوا ماریچ ازدواج کرد. آن‌ها صاحب دو فرزند پسر شدند اما سرانجام این خانواده پس از مدتی به طلاق منجر شد. اینشتین بعد از چند سال با السا لونتال ازدواج کرد.
پس از ارائه‎‌ی نظریات انقلابی در جوانی، اینشتین در ادامه به سیاست علاقمند شد. او که ملیت آلمانی داشت و در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمده بود در سال ۱۹۹۵ شهروند امریکا شد. هنگامی که هیتلر در آلمان به قدرت رسید او در امریکا بود. هرچند که آلبرت اینشتین یک یهودی افراطی نبود اما در برابر سیاست‌های یهود ستیزانه‌ی حزب نازی مخالفت می‌کرد.

او آرزو داشت که مردم به خاطر انسانیت به هم احترام بگذارند و نه نوع ملیت یا کشورشان.
او یک بار در مصاحبه‌ای گفت: «اگر نسبیت اثبات شود کشور آلمان من را یک شهروند آلمانی، سوییس من را با ملیت سوییسی و فرانسه مرا یک دانشمند بزرگ خواهد نامید. اما اگر نسبیت نقض شود فرانسه مرا یک شهروند سوییسی، سوییس من را آلمانی و آلمان مرا یک یهودی می‌داند!»

اینشتین در سال ۱۹۵۵ در سن ۷۶ سالگی در پرینستون آمریکا درگذشت.

اینشتین علاقه‌ی زیادی به نوازندگی ویولن داشت
اینشتین علاقه‌ی زیادی به نوازندگی ویولن داشت

افتخارات و دستاوردها

آلبرت اینشتین توانست نوبل فیزیک ۱۹۲۱ را به دست بیاورد. اما نه به خاطر نظریات نسبیت، بلکه برای مجموعه فعالیت‌هایش در زمینه‌ی فیزیک نطری خصوصا کشف اثر فوتوالکتریک!

انجمن سلطنتی لندن در سال ۱۹۲۵ مدال کوپلی (Copley) را به افتخار نظریه‌ی نسبیت و کمک به نظریه‌ی کوانتومی به او اعطا کرد. موسسه‌ی فرانکلین نیز در سال ۱۹۳۵ به پاس خدمات آلبرت در فیزیک، نظریه‌ی نسبیت و اثر فوتوالکتریک مدال فرانکلین را به او داد.
دانشگاه‌های سراسر جهان برای اهدای مدرک دکترای افتخاری با او رقابت می‌کردند و همچنان نشریات بیش از هر دانشمند دیگری درباره‌ی او می‌نویسند.

منبع: FamousScientists

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77