جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تصاویر تماشایی از تایتان قمر زحل

عکس‌های تماشایی تایتان، چهره‎‌ای جدید از قمر زحل را به ما نشان می‌دهد

تایتان به عنوان قمر زحل برای ما چیزی بیشتر از یک کره‌ی نارنجی است. این تصاویر جدید که حاصل جمع‌آوری ۱۳ سال داده‌ی کاسینی است، بهتر از همیشه چهره‌ی تایتان را به دور از جو سنگین و متراکم اطرافش به نمایش می‌گذارد.
جو تایتان نور مرئی را می‌شکند و اجازه نمی‌دهد تا تصویر دقیقی از سطح این کره به ما برسد. اما طول موج‌های فروسرخ اجازه‌ی عبور از این محیط را دارند.

کاسینی با استفاده از آشکارسازهای فروسرخ خود توانست سطح یخ‌زده‌ی این قمر را به دقت مورد بررسی قرار دهد. اینطور که بنظر می‌آید توده‌های شنی و دریاهای روان متان مایع این کره‌ی نارنجی را تشکیل داده اند.

بهترین تصاویر در یک دهه‌ی گذشته

فضاپیمای کاسینی در سپتامبر ۲۰۱۷ در زحل غرق شد و ماموریتش به پایان رسید. بنابراین این عکس‌ها بهترین تصاویری هستند که در یک دهه‌ی گذشته از تایتان به دست آورده‌ایم. با این وجود ادامه‌ی پردازش داده‌های کاسینی می‌تواند تا سال‌های آینده اطلاعات جدیدی به ما بدهد.
همانطور که رالف لورنز از دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید: «یک ماموریت یا پژوهش‌ علمی با خاموش شدن فضاپیما به پایان نمی‌رسد. همین تصاویر نمونه‌های بسیار خوبی از این ادعا هستند. ما می‌توانیم با ترکیب داده‌های به دست آمده و نظم بخشیدن به آنها تحقیقاتمان را در ماموریت تاریخی کاسینی ادامه دهیم.»

تایتان قمر مورد علاقه‌ی پژوهشگران است! چرا که برخلاف سایر اجرام آسمانی، شباهت زیادی به کره‌ی زمین دارد. این قمر تنها نقطه‌ای در منظومه‌ی شمسی به غیر از زمین است که مایعات روی سطحش وجود دارند. و بستر آن سرشار از مواد پیچیده‌ی شیمیایی است که برای حیات موجودات زنده ضروری است.

ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند

اما هر چقدر هم که این تصاویر زیبا باشند ما نمی‌توانیم با نگاه کردن به آنها نوع مواد شیمیایی موجود را تشخیص دهیم. به همین خاطر ناسا در فکر راه‌اندازی ماموریت جدیدی به نام پرواز اژدها است. در این ماموریت فضاپیمای بدون سرنشینی به جو تایتان فرستاده می‌شود تا سطح آن را بررسی کند.

ترکیبات غنی و متنوع سطح تایتان ارزش انجام این ماموریت و کنجکاوی‌های بیشتر را دارد. اگر ناسا بخواهد این پروژه را عملی کند پرواز اژدها باید تا سال ۲۰۲۵ پرتاب شود و در سال ۲۰۳۰ به تایتان برسد.

منبع: New Scientist

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75