جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ناسا مدارک وجود حیات در مریخ را سوزانده است

ناسا ۴۰ سال پیش مدارکی از حیات در مریخ یافت؛ سپس آن‌ها را سوزاند!

در دهه‌ی ۱۹۷۰ دو ربات وایکینگ در مریخ فرود آمدند؛ خاک را غارت کردند و تمام شواهد بدست آمده از حیات در مریخ را به آتش کشیدند.
البته اصلا قرار نبود این اتفاق بیفتد. هنگامی‌که ناسا برای اولین‌بار فضاپیماهای دوقلوی وایکینگ ۱ و وایکینگ ۲ را روی سطح مریخ فرود آورد، دانشمندان بسیار ذوق زده بودند که سرانجام می‌توانستند با آزمایش خاک این سیاره وجود مولکول‌های آلی و امکان حیات روی آن را بسنجند. قرار بود این ماموریت یک اتفاق بزرگ باشد. پیش‌بینی می‌شد سطح مریخ هرروز توسط فضاپیماها نمونه‌برداری شود تا نشانه‌هایی قابل استناد از حضور کربن در سیاره‌ی سرخ بدست بیاید.

اما اینطور نشد! بعد از گذشت نیم دهه از فرود دو فضاپیما هیچکدام نتوانستند مدارکی از مواد آلی پیدا کنند. در حالی که مریخ‌نورد کنجکاوی در اوایل امسال از حضور این مواد در خاک مریخ خبر داد؛ پس چه اتفاقی برای وایکینگ افتاده است؟

نشریه‌ی پژوهش‌های ژئوفیزیک سیاره‌ای در تاریخ ۲۰ ژوئن در مقاله‌ای توضیح داد: «مواد کربنی در تمام این مدت وجود داشتند اما وایکینگ آنها را از بین می‌برده است!»
آنطور که پژوهشگران مرکز تحقیقات آمس ناسا در کالیفرنیا بیان کردند؛ وایکینگ نمونه‌های مختلف از خاک مریخ را تا حداکثر دمای ۹۳۲ درجه‌ی فارنهایت (۵۰۰ درجه‌ی سانتیگراد) حرارت می‌داده است تا ترکیبات آلی قابل تبخیر در هر نمونه را بیابد. در نتیجه اگر مواد کربنی در هر نمونه وجود داشته پس باید شناسایی می‌شده است. مگر اینکه ناسا فکر یک چیز را نکرده باشد! مثلا یک ماده‌ی سوختی قوی در خاک مریخ که تمام کربن را با خود بسوزاند.

ساخت سیارک مصنوعی برای نجات بشریت
دوقلوی وایکینگ اولین فضاپیمایی بود که با موفقیت بر مریخ فرود آمد
دوقلوی وایکینگ اولین فضاپیمایی بود که با موفقیت بر مریخ فرود آمد

 آتش و یخ

در سال ۲۰۰۸ یک مریخ نورد به نام فونیکس در حال کندن خاک‌های قطب شمال مریخ، نوعی نمک ناشناس به نام پرکلریت (perchlorate) پیدا کرد. این کشف بزرگی برای آن زمان بود زیرا دانشمندان می‌دانستند ریزموجودات کره‌ی زمین نیز در آغاز از پرکلریت برای تامین انرژی استفاده می‌کردند. پس امیدی به حیات در مریخ وجود داشت.

اما امروزه دانشمندان دلیل دیگری برای شگفتی از پرکلوریت دارند.
پرکلریت بسیار اشتعال‌پذیر است. این نمک آنقدر خوب می‌سوزد که از آن در سوخت موشک‌ها و آتش‌بازی‌ها استفاده می‌شود. پس اگر مقدار پرکلریت در خاک مریخ فراوان باشد وایکینگ با هربار گرم کردن نمونه‌ای از خاک باعث آتش گرفتن آن شده که تمام مواد کربنی را با خودش سوزانده است.

اما یک نکته وجود دارد. اگر تمام مواد کربنی همراه با پرکلریت سوخته باشند باز هم باید اثری از آن‌ها در خاکستر پیدا شود.
هنگامی‌ که کربن با پرکلریت می‌سوزد مولکولی به نام کلروبنزن تولید می‌کند که ترکیبی از کربن، هیدروژن و کلرین است و تا ماه‌ها در خاک باقی می‌ماند.

خوشبختانه مریخ‌ نورد کنجکاوی در سال ۲۰۱۳ از وجود کلروبنزن در جستجوهایش خبر داد.

اما خود وایکینگ چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟ دانشمندان این پروژه بعد از بررسی داده‌های وایکینگ به دنبال یک محصول احتمالی از فرایند بین نمک و مواد آلی بودند که سرانجام آن را یافتند.

با اینکه شواهد به دست آمده تا به اینجا قانع کننده اند اما همچنان نمی‌توان از وجود حیات در مریخ مطمئن بود. در واقع مطالعات نشان می‌دهند که مواد آلی در سراسر سیاره حضور دارند. آیا این به معنی است که در مریخ حیات ریزموجودات در جریان است؟ و آیا انسان می‌تواند پیش از به آتش کشیدن تمام این حیات با آن روبه‌رو شود؟
باید ببینیم.

منبع: Live Science

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77