جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اختروش رادیویی درخشان سرنخی از کهکشان‌های اولیه‌ی جهان دارد

اختروش رادیویی درخشان سرنخی از فرایندهای فیزیکی در کهکشان‌های اولیه دارد

ستاره‌شناسان با استفاده از خط معیار بنیاد ملی علوم (NSF)، درخشان‌ترین اختروش رادیویی از جهان اولیه را مشاهده کردند.

اختروش‌ها کهکشان‌هایی هستند که در عمق‌شان سیاه چاله هایی پرجرم وجود دارد. کشش گرانشی قدرتمند در اطراف سیاه چاله، محیط را به‌صورت صفحه‌ای گردان شکل می‌دهد. این صفحه که با سرعت زیادی مجبور به چرخش است، فواره‎‌هایی از ذرات را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به خارج از خودش پرتاب می‌کند. این موتورهای پرانرژی پرتوهایی از نور و امواج رادیویی اند.

اختروش P352-15 که به تازگی کشف شده است در طیف امواج رادیویی خود فوق‌العاده درخشان است. مشاهدات دقیق رادیویی نشان می‌دهد که این اختروش از ۳ بخش تشکیل شده است و هرکدام از این بخش‌ها در فاصله‌ی ۵۰۰۰ سال نوری منتشر شده اند.

در مشاهدات رادیویی مشخص شد که این اختروش از 3 بخش تشکیل شده است
در مشاهدات رادیویی مشخص شد که این اختروش از ۳ بخش تشکیل شده است

دکتر امانوئل ممجیان از مشاهدات ملی نجوم رادیویی می‌گوید: «این دقیق‌ترین تصویر ثیت شده از کهکشانی با این شکوه و در این فاصله است.»

دکتر ادواردو بندواز می‌افزاید: «ما با کمبود گسیل‌های رادیویی در بین ستارگان جوان مواجه‌ایم اما این اختروش رادیویی درخشان اطلاعات ارزشمندی از آن دوران به ما خواهد داد.»

روشنایی P352-15 تقریبا ۱۳ میلیارد سال از ۱۳/۷ میلیارد سال جهان را پیموده است تا به ما برسد. یعنی در حال حاضر ما توانسته‌ای تصویر این اختروش را پیش از یک میلیارد سالگی جهان ببینیم. زمانی که خود پایان یک مرحله است. دوره‌ای که اولین ستارگان و کهکشان‌ها شروع به بازیونیزه کردن اتم‌های هیدروژن موچود در فضای بین کهکشانی کرده بودند.

درخشش فوق‌العاده و فاصله‌ی زیاد این اختروش از ما، آن را تبدیل به ابزاری بی‌نطیر در مطالعه‌ی وضعیت و فرایندهای غالب بر کهکشان‌های اولیه‌ی جهان کرده است. ممکن است در پژوهش‌های بعدی بتوانیم از این اختروش به عنوان نور زمینه استفاده کنیم تا مقدار هیدروژن موجود در آن دوره مطالعه شود.

منبع: Sci-News

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
139
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75