جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کهکشان سوسیسی میلیاردها سال پیش با ما تصادف کرده است

کهکشان سوسیسی میلیاردها سال پیش با ما تصادف کرده است!

یک گروه ستاره‌شناسی اعلام کردند: «در حدود ۸ تا ۱۰ میلیارد سال پیش یک کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته، که آن را کهکان سوسیسی می‌نامیم، با ما برخورد کهکشانی داشته است.» کهکشان کوتوله از این برخورد جان سالم به‌ در نبرده؛ به سرعت متلاشی شده و در اطراف پراکنده شده است.

دکتر ویزلی بلکورو، از دانشگاه کمبریج و یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، در این باره گفته است: «این تصادف باعث انفجار کهکشان سوسیسی شده و ستاره‌های آن در مدارهای شعاعی به محیط پرتاب شده‌اند. مسیر حرکت ستاره‌ها، آن‌ها را تا مرکز کهکشان راه شیری هدایت کرده است. که این موضوع نشان می‌دهد کهکشان سوسیسی از ابتدا در یک مدار بزرگ و نامتعارف در حال حرکت بوده است و همین گردش نابهنجار سرنوشت این برخورد کهکشانی را رقم زده است.»

ستاره‌شناسان در این تحقیقات از داده‌های تلسکوپ فضایی گایا، متعلق به آژانس فضایی اروپا، استفاده کردند. به گفته‌ی پروفسور وین اوانز، از موسسه‌ی ستاره‌شناسی کمبریج، بررسی جهت حرکت ستارگان باقیمانده از این تصادف شکل یک سوسیس را برای ما تداعی می‌کند به همین خاطر کهکشان ابتدایی را به نام کهکشان سوسیسی نامگذاری کرده‌اند: «پس از آن که کهکشان کوچک‌تر متلاشی شد، ستاره‌های آن در مسیرهای متفاوت پراکنده شدند، این ستاره‌های سوسیسی تنها وارثان کهکشان اصلی در راه شیری هستند.»

کهکشان راه شیری همواره با کهکشان‌های دیگر برخورد داشته است اما در این بین کهکشان کوتوله‌ی سوسیسی بسیار چگال بوده است. جرم کلی این مجموعه با احتساب گازها، اجرام کهکشانی و ماده تاریک تا ۱۰ میلیارد برابر جرم خورشید ماست. به همین خاطر برخورد کهکشانی بین آن‌ها، راه شیری را دچار خسارت‌هایی کرده است؛ به عنوان مثال احتمال می‌رود طی این تصادف صفحه‌ی کهکشان ما دچار خمیدگی و شکستگی‌های جزئی شده باشد. و پس از آن خود را بازسازی کرده است تا به چهره‌ی امروزه در بیاید.

آبشار راه شیری

دکتر دنریس ارکال، از دانشگاه سوری، گفته است شبیه‌سازی‌های عددی کمک بسیاری در بازسازی این رویداد کرده است. در این مدل‌سازی‌ها مدار حرکت این کهکشان و ستاره‌هایش در مسیر حرکت گسترش و رشد کهکشان جوان راه شیری قرار داشته است. بنابراین با توجه به تورم هر دو کهکشان در طی زمان این برخورد کهکشانی اتفاق افتاده است.

همچنین تحقیقات نجومی تا به‌حال ۸ خوشه‌ی ستاره‌ای کروی را در کهکشان ما رصد کرده‌اند که از کهکشان سوسیسی برای ما فرستاده شده‌اند و از آن جا که کهکشان‌های کوچک و سبک توانایی ساخت خوشه‌های کروی را ندارند این هم دلیل دیگری از پرجرم بودن این کهکشان کوتوله است. در واقع می‌توان گفت از میان تمام کهکشان‌های کوتوله‌ای که تا کنون با ما برخورد داشته‌اند، کهکشان سوسیسی سنگین‌ترین آن‌ها بوده‌است.

منبع: Sci-News

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96