جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

پرتره‌ای از بزرگترین قمر پلوتو
شارون 1/214 کیلومتر وسعت دارد یعنی در حدود یک دهم وسعت کره‌ی زمین؛ اما همین مقدار برابر با 1/2 قطر پلوتو است و باعث می‌شود شارون بزرگ‌ترین قمر این سیاره‌ی کوتوله شناخته شود.

پرتره‌ای از شارون، بزرگ‌ترین قمر پلوتو

کیهان‌شناس : لکه‌ی تیره و رمزآلود قمر پلوتو در قسمت بالایی این تصویر با کیفیت قابل مشاهده است. این پرتره از شارون یعنی بزرگ‌ترین قمر پلوتو ، توسط فضاپیمای افق‌های نو در نزدیکی آخرین حضیضش به تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۱۴ گرفته شده است. داده‌های قرمز، آبی و فروسرخ این تصویر برای افزایش جلوه‌ی بصری و نمایش ویژگی‌های متفاوت شارون با وضوح ۲/۹ کیلومتر پردازش شده است.

پرتره‌ای از بزرگترین قمر پلوتو
شارون بزرگترین قمر پلوتو

این تصویر منظره‌ای جذاب از نیمکره‌ی شارون و شبه کمربند آن را به خوبی نشان می‌دهد. این کمربند که از تجمع ناهمواری‌ها و دره‌ها تشکیل شده است به نوعی دشت‌های هموار جنوبی را از سرزمین‌های شمالی جدا می‌کند.

شارون ۱/۲۱۴ کیلومتر وسعت دارد یعنی در حدود یک دهم وسعت کره‌ی زمین؛ اما همین مقدار برابر با ۱/۲ قطر پلوتو است و باعث می‌شود شارون بزرگ‌ترین قمر این سیاره‌ی کوتوله شناخته شود. همچنان این قمر مانند یک دست‌انداز در شمال شرقی صفحه‌ی پلوتو یه نظر می‌رسد که تصویر تلسکوپی بالا به صورت نقطه‌چین آن را نشان می‌دهد. این همان تصویری است که جیمز کریستی و رابرت هرینگتون در ژوئن ۱۹۷۸ یعنی ۴۰ سال پیش در رصدهای دریایی استفاده می‌کردند.

منبع: NASA

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96