جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اوموآموا یک دنباله‌دار است نه سیارک
بعد از همه‌ی بحث‌ها این سیارک بین ستاره‌ای، یعنی اوموآموا سیارک نیست! بررسی دقیق‌تر مسیر این جرم در میان منظومه‌ی شمسی نشان می‌دهد که شاید اوموآموا دنباله‌داری است که به جای یخ عمدتا از سنگ جامد تشکیل شده است.

اوموآموا یک دنباله‌دار است نه سیارک

در اکتبر ۲۰۱۷ ستاره‌شناسان جرمی را با زاویه‌ی غیرعادی در حال گردش در منظومه شمسی مشاهده کردند و آن را اوموآموا نامیدند. تجزیه و تحلیل فعالیت این جرم نشان داد که در مداری به دور خورشید نمی‌چرخد، اما به راحتی از کنار آن گذر می‌کند. این اولین جسم بیگانه‌ی دیده شده در میان ستارگان بود که از آسمان جنوبی به سمت ما می‌آمد.

در ابتدا دانشمندان نتیجه گرفتند که این جرم یک دنباله‌دار است زیرا به طور کلی دنباله‌دارها مدارهای غیرمعمولی برای گردش دارند. همچنین درخشش این جرم و فراوانی دنباله‌دارها در منظومه‌ی ما مهر تاییدی بر تشخیص اولیه بود.

راز میان ستاره‌ای

هنگامی‌که یک دنباله‌دار از کنار خورشید عبور می‌کند سطح آن در اثر گرما به گازی تبدیل می‌شود و دنباله‌ی ستاره را می‌سازد. در حالی که اوموآموا در حضور گرما هیچ نشانی از گاز یا دنباله از خود به جا نگذاشت.

اینک مارکو میشلی و همکارانش در آژانس فضایی اروپا شواهدی برای وجود یخ در اوموآموا یافتند. آن‌ها با توجه به جاذبه‌ی خورشید، سیارات و دیگر اجرام بزرگ در منظومه شمسی مسیر این جرم را مدل‌سازی و سپس مسیر پیش‌بینی شده را با حرکت واقعی آن که توسط تلسکوپ فضایی هابل و چند تلسکوپ زمینی دیگر ثبت شده بود مقایسه کردند. بر اساس این مشاهدات دریافتند که نمی‌توان حرکت اموآموا را تنها با کمک تکانه و گرانش توجیه کرد بلکه نیروی محرکه‌ی دیگری نیاز است تا سرعت این پدیده در مسیر خورشید بیشتر شود.

این نیروی محرکه آن‌قدرها هم ناشناخته نیست

ذوق زده نشوید! نمی‌خواهیم بگوییم که یک موشک این نیرو را برای اموآموا تامین می‌کند. نیروی محرکه‌ی اموآموا با دور شدن از خورشید ضعیف می‌شود. محققان توانستند این الگوی کاهش شتاب را تنها با یک مدل یعنی وجود لایه‌ای یخ زیر سطحی از خاک و سنگ مطابقت دهند. یخ موجود در لایه‌ی زیرین با گرم شدن به گاز تبدیل می‌شود و این تماشاگر بین‌ستاره‌ای را به جلو می‌راند. این یخ بیشتر از آن که اموآموا را به سیارک شبیه کند از آن یک دنباله‌دار می‌سازد.

سیارک | Asteroid

میشلی می‌گوید: «ما می‌توانیم فعالیت این جسم را با استفاده از الگوی دنباله‌دارها تشریح کنیم پس نیازی به تعاریف عجیب و غریب نداریم. این نشان می‌دهد که دنباله‌دارها در سایر سیستم‌های ستاره‌ای خیلی متفاوت از چیزی که ما دیده‌ایم نخواهند بود. درست مانند نانواهای مختلف که هرکدام ممکن است در تهیه‌ی یک نوع نان تخصص داشته باشند، سیستم‌های سیاره‌ای متفاوت نیز ممکن است نوع خاصی از اجرام آسمانی را تولید کنند. حقیقت این است که این دنباله‌دار تا حدودی مشخصات دنباله‌دارهای منظومه‌ی ما را دارد و می‌تواند درک خوبی از سایر سیستم‌ها به ما ارائه دهد.»

منبع: New Scientist

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
65
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96