جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

پرتاب جیمز وب یک سال دیگر به تاخیر فتاد

پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا یک سال دیگر به تاخیر افتاد

راه‌اندازی تلسکوپ فضایی ناسا برای ماموریت شکار سیارات باز هم به تاخیر افتاد. تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در طول دو دهه‌ی گذشته با کمبود بودجه و تاخیر فراوان در زمان‌بندی مواجه بوده است و این بار آخرین زمان تعیین شده برای پرتاب آن تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۲۱ خواهد بود.

پیش از این ناسا تاریخ پرتاب این تلسکوپ را سال ۲۰۲۰ اعلام کرده بود. از آغاز این پروژه در ۱۹۹۶ تا کنون نوسانات زیادی در مسیر آن رخ داده است و بودجه‌ی آن از ۰/۵ میلیارد به ۹/۶ میلیارد دلار افزایش یافته است. در همین باره استفن جورژیک به عنوان مدیر اجرایی ناسا در کنفرانس خبری تاریخ ۲۷ ژوئن بیان داشت: «برای ادامه‌ی پروژه و راه‌اندازی آن، کنگره باید با طرح افزایش بودجه موافقت کند.»

این تغییرات در ادامه‌ی یک گزارش مستقل از پیشرفت‌های جیمز وب توسط ناسا اتفاق افتاده است. طبق این گزارش هیچ چیزی با نام مشکل کوچک وجود ندارد؛ در یک پروژه با این سطح از پیچیدگی هر مشکل یک مسئله‌ی بزرگ است. یک خطای کوچک انسانی و یا تضاد در آزمایش‌ها می‌تواند ماه‌ها در زمان‌بندی پروژه و یا ده‌ها میلیون دلار در سرمایه تاثیر بگذارد.

پرتاب جیمز وب یک سال دیگر به تاخیر فتاد
پرتاب جیمز وب یک سال دیگر به تاخیر فتاد

خوش‌بینی بیش از اندازه

این گزارش مجموعه‌ای از مشکلات ریز و درشت را شامل می‌شود که یکی از آنها خوش‌بینی بیش از اندازه در زمان‌بندی‌های پیشین پروزه برای ساخت و آزمایش تلسکوپ است که با تاخیر چندباره و افزایش بودجه همراه بوده است.

تام یانگ، رئیس هیئت بررسی نیز در این باره گفته است: «تاریخ مارس ۲۰۲۱ با این فرض انتخاب شده است که تمام توصیه‌های هیئت مدیره بررسی و از ایجاد مشکلات جدید جلوگیری شود در غیر اینصورت بروز هرگونه مشکل جدید می‌تواند باز هم راه‌اندازی پروژه را به تاخیر بیندازد.»

جهان‌های موازی : نظریه‌ها و شواهد

پیش‌بینی شده است جیمز وب جانشینی برای تلسکوپ فضایی هابل باشد. آینه‌ی این تلسکوپ بسیار بزرگتر از آینه‌ی هابل است و این امکان را ایجاد می‌کند تا با دقت بیشتری جهان اولیه، ستاره‌ها و کهکشان‌های ابتدایی را مورد مطالعه قرار دهد.

تلسکوپ فضایی پیش از هرچیز یک شکارچی برای سیارات فراخورشیدی است که انتظار می‌رود هزاران جهان خارج از منظومه‌ی شمسی ما پیدا کند. حساسیت پیشرفته‌ی این تلسکوپ به ما اجازه می‌دهد تا از جو برخی سیارات باخبر باشیم و حتی به دنبال یافتن حیات در آنها محیطشان را بررسی کنیم.

منبع: New Scientist

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
104
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40