جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ممکن است انرژی باد روی مریخ جواب دهد
یک توربین بادی کوچک و بسیار سبک در شرایط شبیه‌سازی شده به سطح مریخ، با موفقیت آزمایش شده است. این آزمایش با جاگذاری یک توربین در تونل بادی شبیه‌سازی شده‌ی ارهوس 2 در سال 2010 توسط دانشگاه ارهوس واقع در دانمارک آغاز شد و نتایج و جزئیات آن هفته‌ی گذشته در کارگاه مریخ اعلام شد.

اگر انرژی باد در سیاره مریخ جواب دهد تمام معادلات تغییر خواهد کرد!

محققان این پروژه به رهبری کریستینا هولستین راتلو، از مرکز فیزیک فضایی دانشگاه بوستون، بیان کردند: «در حال حاضر برای اولین‌بار و با اطمینان می‌توانیم بگوییم بله! امکان استفاده از انرژی باد در مریخ وجود دارد.»

یک توربین بادی بسیار سبک در شرایط شبیه‌سازی شده به مریخ آزمایش شد
یک توربین بادی بسیار سبک در شرایط شبیه‌سازی شده به مریخ آزمایش شد

در تصویر سمت چپ توربین بادی را مشاهده می‌کنید که داخل تونل شبیه‌سازی شده به قطر یک متر قرار گرفته است و در تصویر سمت راست هم نمای نزدیک توربین به همراه پنکه‌ی داخلی تونل در پس‌زمینه قابل‌مشاهده است. شرایط جوی مریخ به شدت ناپایدار و خطرناک است. مریخ‌نورد کنجکاوی به تازگی از یک طوفان شنی و بادی مرگبار که بیشتر سطح سیاره را دربرگرفته بود نجات یافت. اما شرایط شبیه‌سازی شده در تونل بادی بیشتر به بخش شمالی سیاره شباهت دارد، جایی که سرعت بادها از ۳۵ کیلومتر بر ساعت بیشتر نمی‌شود.

متخصصان این پروژه می‌گویند: «مناطق بهینه برای تولید این انرژی قسمت‌هایی هستند که در معرض انرژی خورشیدی نیستند اما همواره دارای وزش باد خواهند بود.»

انرژی باد در سیاره مریخ قابل استفاده خواهد بود
انرژی باد در مریخ قابل استفاده خواهد بود

هدف آن است که توانایی یک فرودگر کوچک را بدون نیاز به استفاده از انرژی خورشیدی (یا علاوه بر آن) توسعه دهیم تا امکان دسترسی به مناطقی که در تمام سال از نور خورشید بهره‌مند نیستند، مانند قطب‌های این سیاره‌ی قرمز، گسترش یابد. تا امروز ماموریت مریخ نشان داده است که کار با فضاپیماهای بزرگ دیگر غیر ممکن است. از زمان اجرای موفقیت‌آمیز این پژوهش در سال ۲۰۱۰ تمام تجهیزات مورد نیاز با توجه به شبیه‌سازی‌ها فشرده شده‌اند و اکنون به نظر می‌آید که پروژه‌ی انرژی بادی، به‌ویژه با استفاده از باتری‌های ذخیره‌ی انرژی، کاملا انجام‌شدنی باشد.

منبع: BIGTHINK

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100