جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اولین برخورد پروتونی

تاریخچه سرن (قسمت ۶): اولین برخورد پروتونی انجام شد

حلقه‌های ذخیره‌سازی متقاطع به کمک برخورد پروتونی می‌آیند

۲۷ ژانویه ۱۹۷۱

در اواخر دهه‌ی ۱۹۵۰ فیزیکدانان می‌دانستند همان‌طور که پرتوهای حاصل از ذرات می‌توانند انرژی برخورد زیادی داشته باشند، برخورد تک پرتو با یک هدف ثابت نیز این تاثیر را ایجاد خواهد کرد. کارشناسان در سرن ایده‌ی استفاده از پروتون سینکروترون برای تغذیه‌ی دو حلقه‌ی متصل به هم را مطرح کردند تا با تولید دو پرتوی قوی پروتونی شرایط برخورد پروتونی ایجاد شود. این پروژه با نام حلقه‌های ذخیره‌سازی متقاطع در سال ۱۹۶۵ به وقوع پیوست.

در تاریخ ۲۷ ژانویه ۱۹۷۱، کیل جانسون به عنوان فرمانده‌ی سازماندهی این پروژه اعلام کرد که اولین برهم‌کنش برخورد پروتونی جهان با موفقیت انجام شده است. در تصویر بالا شما بعد از چهره‌ی جانسون، فرانکو بناودی مهندس عمران و درک نیت مسئول بعدی پروژه را در سمت چپ می‌بینید.

حلقه‌های ذخیره‌سازی متقاطع
حلقه‌های ذخیره‌سازی متقاطع

در ۱۳ سال آینده این دستگاه توانست دید منحصر به‌فردی از دنیای فیزیک ذرات بنیادی به ما ارائه دهد. همچنین پژوهشگاه سرن از تجربه‌ی ارزشمند این پروژه در تحقیقیات بعدی، مخصوصا برخورددهنده‌ی هادرونی بزرگ، استفاده کرد.

کار برخورددهنده بزرگ هادرونی انجام آزمایش‌هایی است که به ما کمک می‌کند بفهمیم چه چیزی باعث جرم گرفتن ماده می‌شود، ۹۸% غیرقابل مشاهده‌ی کیهان از چه چیزی تشکیل شده است، چرا طبیعت ماده را به پادماده ترجیح می‌دهد و ماده چگونه از نمونه‌های اولیه‌ی جهان تکامل یافته است.

به جز برخورددهنده هادرونی بزرگ، در همین زمان بود که سیمون ون مایر ایده‌ی تولید پرتوهای قوی توسط دستگاه خنک‌کننده‌ی تصادفی را مطرح کرد.

منبع: cern.ch

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
139
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75