جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سفر الکترومغناطیسی در فضا
ایده‌ی سفر با امواج الکترومغناطیسی به عنوان راهی برای حل مشکل سوخت در جستجوهای فضایی دور دست مطرح شده است.

سفر الکترومغناطیسی به فضا لغو شد!

سفر در فضا به کمک موتوری که قوانین فیزیک را پشت سر بگذارد، آنقدر رویایی است که در واقعیت غیرممکن بنظر می‌رسد! ایده‌ی سفر با امواج الکترومغناطیسی به عنوان راهی برای حل مشکل سوخت در جستجوهای فضایی دور دست مطرح شده است.

این فکر توسط راجر شاویر مخترع نیز حمایت شده است، کسی که پیشنهاد داد از ریزموج‌های (ماکروویو) به دام افتاده در یک کاواک مخروطی برای ایجاد نیروی پرتاب مورد نیاز سیستم استفاده شود. در آزمایش‌های قبلی ناسا به‌نظر می‌رسید ریزموج‌ها با تولید نیروی کافی و اعمال فشار به دیواره‌ها، توانایی هدایت کاواک را دارند.

وقتی برای اولین‎‌بار این ایده مطرح شد تا مدتی تیتر اول تمام مطبوعات قرار گرفت. اما مدتهاست که این موضوع توسط تعدادی از فیزیکدانان مورد انتقاد است. فیزیکدانانی که می‌گویند این سفر الکترومغناطیسی از قوانین بنیادی فیزیک پیروی نمی‌کند: «شما نمی‌توانید تکانه را نادیده بگیرید.» اکنون به‌نظر می‌رسد حق با آنها بوده است.

راستی ‌آزمایی این سفر!

سفر الکترومغناطیسی در فضا توسط تیمی از دانشگاه فناوری درسدن در آلمان، به سرگروهی مارتین تاجمر مورد آزمایش قرار گرفت. آنها نتیجه‌ی تحقیقات خود را در جلسه‌ی ۱۶ می انجمن هوانوردی و ستاره‌شناسی فضایی فرانسه بیان کردند. دستاورد پروژه موفقیت‌آمیز نبود!

این تیم سیستم خود را مطابق با معیارهای پیشنهاد شده از طرف ناسا تهیه کرد و آن را در خلا قرار داد. سپس ریزموج‌ها را به داخل کاواک پمپاژ کرده و کوچکترین حرکات آن را با لیزر مورد بررسی قرار دادند. تا اینجا همان گونه که انتظار می‌رفت نیروی محرکه تولید شد اما وقتی زمان راه اندازی رسید مشاهده کردند که این نیرو نمی‌تواند کاواک را در مسیر درست هدایت کند. به دنبال آن اتفاق دیگری افتاد؛ هنگامی که تیم تحقیقات شدت سیستم را تا نصف کاهش داد مشاهده کرد که تغییری در مقدار نیروی محرکه‌ی خروجی رخ نمی‌دهد! این یعنی دستان دیگری در کار است.
پژوهشگران معتقدند نیروی محرکه در اثر برهمکنش میان میدان مغناطیسی زمین و رشته‌های تقویت کننده‌ی ریزموج‌ها پدید می‌آیند.

تصویر باورنکردنی از کهکشان مسیه ۶۱، توسط تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) گرفته شد
سفر الکترومغناطیسی در فضا

تداخل مغناطیسی

تاجمر می‌گوید: «بیشتر تجهیزات این پروژه از تاثیر میدان‌های خارجی حفظ شده بودند اما ممکن است تنها چند سیم بیرون از این محافظ قرار گرفته باشند. ممکن است جریان موجود در آن سیم‌های محافظت نشده طی واکنش با میدان مغناطیسی زمین، سیستم را به جلو رانده باشد.» با بررسی این پدیده، توانایی تولید چند میکرو نیوتون نیرو برای آن بدست آمد و نیروی محرکه‌ی اندازه‌گیری شده در کاواک نیز برابر با ۴ میکرو نیوتون ثبت شده بود.

بنابراین اگر نیروی محرکه‌ی کاواک حاصل از برهمکنش میدان مغناطیسی زمین باشد به این معناست که خارج از این کره‌ی خاکی و در سفرهای فضایی کاربردی نخواهد داشت. با توجه به آنکه این آزمایش در مقایسه با تحقیقات پیشین ناسا در مقیاس پایین‌تر انجام شده‌اند به طور قطعی قابل استناد نمی‌باشد. جیم وودوارد از دانشگاه کالیفرنیا معتقد است: «نمی‌توان گفت هیچ نیرویی حاصل از ریزموج‌ها وجود ندارد اما اگر وجود داشته باشد مقدار آن بسیار ناچیز است.»

تاجمر می‌گوید: « تا یک ماه آینده این پروژه را با انرژی‌های بالاتر، فرکانس‌های متفاوت، اشکال مختلفی از کاواک و دیگر تغییرات آزمایش خواهیم کرد. هرچند امروز امیدواری کمتری نسبت به این ایده داریم، اما باید همه چیز را امتحان کنیم.»

منبع: New Scientist

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

عبور سیارک
عبور سیارک بزرگی در روز ۱۰ آگوست از نزدیکی زمین
98
نظریه‌های توطئه‌ی ماه
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه و بررسی آن‌ها
130
ماموریت فرود بر روی ماه
ماموریت فرود بر روی ماه «آپولو۱۱» نشان داد که موجودات فرازمینی فراتر از داستان‌های علمی‌تخیلی هستند
145
تمدن‌های فرازمینی
تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند؟
105
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
152

ذرات بنیادی

اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی
دانشمندان از اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی پرده‌برداری کردند
204
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
92
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
109
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
49
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
173