جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سفر الکترومغناطیسی در فضا
ایده‌ی سفر با امواج الکترومغناطیسی به‌عنوان راهی برای حل مشکل سوخت در جستجوهای فضایی دوردست، مطرح شده است.

سفر الکترومغناطیسی در فضا لغو شد!

سفر در فضا به کمک موتوری که قوانین فیزیک را پشت سر بگذارد، آن‌قدر رویایی است که در واقعیت غیرممکن بنظر می‌رسد! ایده‌ی سفر با امواج الکترومغناطیسی به‌عنوان راهی برای حل مشکل سوخت در جستجوهای فضایی دوردست، مطرح شده است.

این فکر توسط راجر شاویر، مخترع، نیز حمایت شده است. شاویر کسی بود که پیشنهاد داد از ریزموج‌های (ماکروویو) به دام افتاده در یک کاواک مخروطی برای ایجاد نیروی پرتاب مورد نیاز سیستم استفاده شود. در آزمایش‌های قبلی ناسا به‌نظر می‌رسید ریزموج‌ها با تولید نیروی کافی و اعمال فشار به دیواره‌ها، توانایی هدایت کاواک را دارند.

وقتی برای اولین‎‌بار این ایده مطرح شد، تا مدتی تیتر اول تمام مطبوعات قرار گرفت. اما مدت‌ها است که این موضوع توسط تعدادی از فیزیکدانان مورد انتقاد است. فیزیکدانانی که می‌گویند این سفر الکترومغناطیسی از قوانین بنیادی فیزیک پیروی نمی‌کند: «شما نمی‌توانید تکانه را نادیده بگیرید.»
اکنون به‌نظر می‌رسد حق با آن‌ها بوده است.

راستی ‌آزمایی سفر الکترومغناطیسی در فضا!

سفر الکترومغناطیسی در فضا توسط تیمی از دانشگاه فناوری درسدن در آلمان، به سرگروهی مارتین تاجمر، مورد آزمایش قرار گرفت. آن‌ها نتیجه‌ی تحقیقات خود را در جلسه‌ی ۱۶ می انجمن هوانوردی و ستاره‌شناسی فضایی فرانسه بیان کردند. دستاورد پروژه موفقیت‌آمیز نبود!

این تیم سیستم خود را مطابق با معیارهای پیشنهاد شده از طرف سازمان فضایی ناسا تهیه کرد و آن را در خلا قرار داد. سپس ریزموج‌ها را به داخل کاواک پمپاژ کرده و کوچکترین حرکات آن را با لیزر مورد بررسی قرار داد. تا اینجا همان‌گونه که انتظار می‌رفت نیروی محرکه تولید شد، اما وقتی زمان راه‌اندازی فرارسید، مشاهده کردند که این نیرو نمی‌تواند کاواک را در مسیر درست هدایت کند.

۹ حقیقت جالب در مورد آهنربا

به دنبال آن اتفاق دیگری افتاد. هنگامی‌که تیم تحقیقات شدت سیستم را تا نصف کاهش داد، مشاهده کرد که تغییری در مقدار نیروی محرکه‌ی خروجی رخ نمی‌دهد! این یعنی دستان دیگری در کار است. پژوهشگران معتقدند نیروی محرکه در اثر برهمکنش میان میدان مغناطیسی سیاره زمین و رشته‌های تقویت‌کننده‌ی ریزموج‌ها پدید می‌آیند.

سفر الکترومغناطیسی در فضا
سفر الکترومغناطیسی در فضا

تداخل مغناطیسی

تاجمر می‌گوید: «بیشتر تجهیزات این پروژه از تاثیر میدان‌های خارجی حفظ شده بودند اما ممکن است تنها چند سیم بیرون از این محافظ قرار گرفته باشند. ممکن است جریان موجود در آن سیم‌های محافظت نشده طی واکنش با میدان مغناطیسی زمین، سیستم را به جلو رانده باشد.» با بررسی این پدیده، توانایی تولید چند میکرونیوتون نیرو برای آن به‌دست آمد و نیروی محرکه‌ی اندازه‌گیری شده در کاواک نیز برابر با ۴ میکرونیوتون ثبت شده بود.

بنابراین اگر نیروی محرکه‌ی کاواک حاصل از برهمکنش میدان مغناطیسی زمین باشد به این معناست که خارج از این کره‌ی خاکی و در سفرهای فضایی کاربردی نخواهد داشت. با توجه به آن که این آزمایش در مقایسه با تحقیقات پیشین ناسا در مقیاس پایین‌تر انجام شده‌اند، به طور قطعی قابل استناد نمی‌باشد. جیم وودوارد از دانشگاه کالیفرنیا معتقد است: «نمی‌توان گفت هیچ نیرویی حاصل از ریزموج‌ها وجود ندارد اما اگر وجود داشته باشد مقدار آن بسیار ناچیز است.»

تاجمر می‌گوید: «تا یک ماه آینده این پروژه را با انرژی‌های بالاتر، فرکانس‌های متفاوت، اشکال مختلفی از کاواک و دیگر تغییرات آزمایش خواهیم کرد. هرچند امروز امیدواری کمتری نسبت به این ایده داریم، اما باید همه چیز را امتحان کنیم.»

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77