جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی TESS

ماهواره شکارچی سیارات عکس خیره‌کننده‌ای به زمین فرستاد

ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی TESS ، که شکارچی سیارات فراخورشیدی است، اولین عکس خود را برای زمین ارسال کرد. این ماهواره که در ماه آپریل برای نقشه‌برداری از سیارات فراخورشیدی به فضا پرتاب شده بود در ۱۷ می ۲۰۱۸ از ارتفاع ۸۰۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح ماه عبور کرد.

انتظار می‌رود این فضاپیما تا ماه ژوئن در مداری بین سیاره زمین و کره‌ی ماه مستقر شود و از آن زمان مطالعاتش را آغاز کند. این تصویر که در ۲۶ آپریل گرفته شده است، اولین تست دوربین آن است.

ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی TESS
اولین تصویر ارسال شده از ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی TESS

در این تصویر، صورت فلکی قنطورس نقش اصلی را ایفا می‌کند و سایر نقاط درخشان هرکدام یکی از بیش از ۲۰۰ هزار ستاره‌ی موجودند. تابش نورانی پایین عکس مربوط به درخشش ستاره بتا قنطورس در فاصله‌ی ۳۹۱ سال نوری از ما است.

این عکس توسط یکی از چهار دوربین ماهواره ثبت شده است و انتظار می‌رود این ماهواره شکارچی سیارات بتواند اطلاعاتی ۴۰۰ برابر بیشتر از ماموریت دو ساله‌ی اول در اختیار ما قرار دهد. پیش‌بینی می‌شود در فاصله‌ی دو سال، نزدیک به ۲۰ هزار سیاره‌ فراخورشیدی در حال گردش حول ستاره‌های نه چندان دور از ما شناسایی شود.

برای تشخیص این گردش مداری، لازم است بر روی تابش هر ستاره تمرکز داشته باشیم! اگر سیاره‌ای در حال چرخش به دور آن باشد، زمانی فرامی‌رسد که سیاره بین آشکارساز ماهواره و ستاره قرار می‌گیرد. به این ترتیب وقفه‌ای در دریافت اطلاعات توسط ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی TESS رخ می‌دهد که ثابت می‌کند سیاره در مداری به دور ستاره می‌چرخد. پهنای نور اسیر شده در این گردش، اندازه‌ی سیاره و تعداد تکرار این وقفه‌ها در واحد زمان، سرعت مداری سیاره در گردش به دور ستاره‌ی میزبانش را نشان می‌دهد.

منبع: New Scientist

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
65
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96