جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

امواج گرانشی

فضا زمان از یک نظریه‌ی جدید برای ماهیت جهان صحبت می‌کند!

کشف امواج گرانشی یک افتخار بی‌پایان برای نظریه نسبیت اینشتن به ارمغان آورد. اما این دستاورد ممکن است سرنخی از یک مسیر ناشناخته باشد.

در گذشته‌ی خیلی دور دو سیاه چاله از یک کهکشان در فاصله‌ی زیادی از ما، با یکدیگر برخورد کردند. اطلاعات مربوط به این برخورد در حدود یک میلیارد سال بعد یعنی در بامداد ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۴ به زمین رسید: بر اساس دقیق‌ترین سیستم اندازه‌گیری جهان، پرتوهای لیزر به میزان اندکی در فضا زمان مربوط به کره‌ی زمین منحرف می‌شوند!
این نخستین نشانه از وجود امواج گرانشی و یک موفقیت بزرگ برای جستجوهای علمی بود. همچنین به عنوان مهر تاییدی بر نسبیت عام و نظریه‌ی نبوغ‌آمیز اینشتن در گرانش شناخته شد. از آن زمان به بعد این نشانه‌ها ۵ بار دیگر توسط آشکارساز ها مشاهده شدند. اما این پایان ماجرا نیست! اگر چه همه‌ی اطلاعاتی که از اولین پژوهش‌ها به دست آمد با شاهکار اینشتن مطابقت داشت اما طوفانی از مشاهدات تازه می‌تواند این نظریه را دگرگون کند.

امواج گرانشی ما را به سمت سرزمین‌ ناشناخته‌ها هدایت می‌کنند. جایی که استانداردهای جهان در هم پیچیده می‌شود و گرانش آنقدر قدرت دارد تا تمام نظریه‌های ما را در محدودیت خویش به دام بیندازد. سالواتور ویتاله از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) می‌گوید: اگر اشتباهی در نسبیت عام وجود داشته باشد، می‌توانیم آن را در همین جا پیدا کنیم.

همزمان با مهندسانی که برای افزایش دقت دستگاه‌های اندازه‌گیری تلاش می‌کنند، فیزکدانان زیادی نیز در حال پیش‌بینی احتمالات هستند. در حال حاضر نظریه‌پردازان سرگرم بررسی جادوهای کیهانی هستند که می‌توانند دانش ما را نسبت به سیاه چاله، گرانش و فضا زمان تغییر دهند. درک سیگنا‌ل‌های دریافتی در این پژوهش‌ها آسان نخواهد نبود؛ در بعضی مواقع حتی نمی‌دانیم در حال مطالعه‌ی چه پدیده‌ای هستیم!

۸ راهی که به کمک آن می‌توانید اثر نسبیت را در زندگی روزمره خود ببینید

هرچند که گروهی از فیزیکدانان معتقدند همه‌ی این موارد قبلا کشف شده اند.

منبع: New Scientist

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75