جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

فضانورد زن

ماجراجویی زنانه در فضا

همه‌ی ما می‌دانیم که زنان در بخش‌های مختلف با محدودیت‌هایی مواجه‌اند؛ از سیاست و بانکداری تا مهندسی و حسابداری، اما در حوزه‌ی اکتشافات فضایی چطور؟

کیهان‌‍شناس در سالگرد سفر نخستین زن به فضا، به بررسی نقش زنان فضانورد در طول تاریخ می‌پردازد.

اولین مسافر زن فضا

اولین فضانورد زن
اولین فضانورد زن

ماجرای سفر زنان فضانورد به خارج از این کره‌ی خاکی به ۵۰ سال پیش برمی‌گردد. در ۱۶ ژوئن سال ۱۹۶۳ تنها دو سال بعد از سفر یوری گاگارین، والنتینا ترشکوا به عنوان اولین زن به فضا فرستاده شد و در ظول پرواز خود به عنوان خلبان توانست ۴۸ بار به دور مدار زمین گردش کند. این آغاز راهی بود که در آینده زنان بسیاری در آن گام نهادند. ترشکوا به عنوان یک کیهان نورد زن اهل شوروی از بین ۴۰۰ متقاضی برای شرکت در پروژه وستوک ۶ انتخاب شد. تا آن زمان تنها ۱۲ نفر فرصت سفر به فضا را پیدا کرده بودند و این یک شروع قدرتمند برای زنان به نظر می‌آمد. با این حال همراه با رشد سرمایه‌گذاری در پژوهش‌های فضایی، شکاف جنسیتی نیز افزایش می‌یافت.

اولین زنی که در فضا قدم زد

سوتلانا ساویتسکایا
سوتلانا ساویتسکایا

اولین زنی که فعالیت‌های خارج از فضاپیما را تجربه کرد یک کیهان نورد اهل شوروی به نام سوتلانا ساویتسکایا بود که طی دومین سفر فضایی خود در جولای ۱۹۸۴، در فضا گام نهاد.

اولین فرمانده‌ی زن شاتل فضایی

ایلین کالینز اولین فرمانده‌ی زن ماموریت شاتل فضایی
ایلین کالینز اولین فرمانده‌ی زن ماموریت شاتل فضایی

ایلین کالینز، فضانورد ناسا، اولین زنی بود که ماموریت فضایی شاتل را فرماندهی کرد؛ نقشی که نیازمند به یک فضانورد با تجربه‌ی حداقل ۱۰۰۰ ساعت خلبانی هواپیمای جت است! کالینز برای اولین‌بار مسئولیت هدایت پروژه‌ی STS-93 فضایی شاتل را در جولای ۱۹۹۹ پذیرفت و در جولای ۲۰۰۵ نیز برای بار دوم به این سمت برگزیده شد.

سرن (قسمت ۱۰) : برخورد یون‌های سنگین آغاز می‌شود

حضور زنان فضانورد در ایستگاه بین‌ المللی فضایی

سوزان هلمز
سوزان هلمز

اولین عضو زن در ایستگاه بین المللی فضایی، سوزان هلمز فضانورد ناسا بود که از ماه مارس تا آگوست سال ۲۰۰۱ به عنوان مهندس پرواز در پروژه همکاری داشت.

طولانی‌ترین اقامت در فضا

پگی ویستون
پگی ویستون

بیشترین زمانی که یک زن در فضا گذرانده، توسط پگی ویتسون به ثبت رسیده است. اولین سفر این فضانورد در نقش یکی از اعضای ماموریت شماره ۵ ایستگاه بین المللی فضایی در سال ۲۰۰۲ اتفاق افتاد. اما در دومین سفر او به مدت ۶ ماه فرماندهی ایستگاه بین المللی فضایی را بر عهده داشت؛ ۳۷۶ روز، ۱۷ ساعت و ۲۲ دقیقه تجربه‌ی زندگی در فضا رکوردی است که او در این دو پروژه کسب کرده است.

حضور چهار زن در یک ماموریت فضایی

فعالیت همزمان 4 فضانورد زن در ایستگاه بین المللی فضایی
فعالیت همزمان ۴ فضانورد زن در ایستگاه بین المللی فضایی

فعالیت ۴ زن در ایستگاه بین المللی فضایی در ۱۴ آپریل ۲۰۱۰، رکورد بیشترین چگالی حضور همزمان زنان فضانورد در یک پروژه را به خود اختصاص داده است. از پایین سمت راست تصویر دو فضانورد ناسا، دوروتی متکالف-لیدنبورگ و استفانی ویلسون هر دو متخصصین پروژه‌ی STS-131، تریسی دایسن مهندس پرواز ماموریت ۲۳ به همراه فضانورد اعزامی از آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن نائوکو یامازاکی به عنوان متخصص پروژه هستند.

منبع: کیهان شناس

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77