جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سرن : سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای

تاریخچه سرن (قسمت صفر): شکل‌گیری ایده اولیه

هم‌اکنون که شما مشغول مطالعه هستید، فیزیکدانان و مهندسان زیادی در سرن، سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای، در حال بررسی ساختار بنیادی جهان هستند. آن‌ها از بزرگترین و پیچیده‌ترین ابزارهای علمی جهان برای مطالعه‌ی اجزای اصلی سازنده‌ی ماده، یعنی ذرات بنیادی استفاده می‌کنند. ذرات ساخته شده در این مجموعه، با سرعتی نزدیک به سرعت نور با یکدیگر برخورد می‌کنند تا سرنخ‌هایی درباره‌ی چگونگی برهمکنش ذرات و درکی از قوانین بنیادی طبیعت به فیزیکدانان ارائه دهند. کیهان‌شناس در مجموعه مقاله‌های تاریخچه سرن ، سرگذشت این سازمان علمی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

۹ دسامبر ۱۹۴۹

تاریخچه سرن بعد از پایان جنگ جهانی دوم، آغاز می‌شود. در آن هنگام اروپا با عقب‌گردی در دانش مواجه بود. با الهام از شکل‌گیری چندین سازمان‌ بین‌المللی، همانند سازمان ملل، یونسکو و…، این ایده در ذهن عده‌ای از دانشمندان شکل گرفت تا یک آزمایشگاه فیزیک اتمی در اروپا برپا کنند. رائول داوری، پیر اوژی و لو کورسکی از فرانسه، ادواردو امالدی از ایتالیا و نیلز بوهر از دانمارک، پیشگامان این تفکر بودند. وجود چنین پژوهشگاهی نه تنها دانشمندان اروپایی را متحد می‌کرد بلکه باعث تقسیم هزینه‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای نیز می‌شد.

اما برای اولین‌بار لوئیز دی برایل، فیزیکدان فرانسوی، به‌طور رسمی پیشنهاد ساخت این پژوهشگاه را در جلسه‌ی ۹ دسامبر کنفرانس فرهنگی اروپا در لوزان مطرح کرد. اما گام بعدی در ژوئن ۱۹۵۰ اتفاق افتاد! پنجمین کنفرانس عمومی یونسکو در فلورانس، جایی که ایزیدور رابی، فیزیکدان آمریکایی و برنده‌ی جایزه نوبل، قطعنامه‌ای را با مضمون «تشویق و کمک به ساخت آزمایشگاه‌های تحقیقاتی منطقه‌ای و افزایش همکاری‌های علمی بین‌المللی» مطرح کرد.

تاریخچه سرن (قسمت ۱۹): کشف بوزون هیگز

در نهایت با برگزاری یک نشست بین‌دولتی توسط یونسکو، در دسامبر ۱۹۵۱ در پاریس، اولین قطعنامه‌ی مربوط به ایجاد سرن، سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای، تصویب شد و دو ماه بعد با امضای ۱۱ کشور بر توافقنامه‌ی تشکیل شورای موقت، سرن پا به عرصه‌ی وجود نهاد.

منبع: cern.ch

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75