جدید ترین عناوین خبری امروز
کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ریچارد فاینمن یک نابغه غیرمعمولی

یک نابغه‌ی غیرمعمولی

۱۰۰ سال پیش در ۱۱ می ۱۹۱۸ ریچارد فاینمن ، آخرین ستاره‌ی مشهور فیزیک متولد شد. فاینمن به عنوان یکی از بزرگتزین فیزیکدانان قرن بیستم، توانست بیشترین تغییرات را پس از اینشتن در دیدگاه ما نسبت به ماده و انرژی ایجاد کند. لاورنس کراوس در کتاب “مرد کوانتومی”، به خوبی از عهده‌ی توصیف زندگی علمی ریچارد فاینمن، این بزرگمرد علم فیزیک و برنده‌ی جایزه نوبل، برآمده است. نکته‌ی شگفت‌انگیز در زندگینامه‌های منتشر شده از فاینمن، استفاده از لغت “نابغه” در همه‌ی آنهاست.

با تمام احترامی که برای فاینمن قائلیم، اما همه میدانیم او عجیب و غریب بود. ماجراهای زندگی شخصی فاینمن، از مرگ غم‌انگیز همسر اولش بر اثر بیماری سل تا مشارکتش در پروژه‌ منتهن و شهرت یافتن پس از دریافت جایزه نوبل در سال ۱۹۶۵، همچنین معاشرت‌های گسترده‌ی او، که با سومین ازدواجش پایان یافت همواره قابل توجه بوده اند.
هانس بیته، برنده‌ی جایزه نوبل که در طی جنگ جهانی دوم در پروژه‌ی بمب اتمی با فاینمن همکاری داشته است درباره‌ی او میگوید: نابغه‌های معمولی خیلی بهتر از بقیه کارها را انجام میدهند، اما در نهایت میتوان فهمید چگونه از پس کارها برآمدند؛ اما گاهی یک جادوگر پیدا میشود و فاینمن یکی از آنها بود. من هرگز نتوانستم منبع اصلی ایده‌های او را بیابم. او یک پدیده بود و بدون شک خلاق‌ترین فیزیکدانی که در تمام زندگی دیده‌ام.

حرکت هوشمندانه‌ی فاینمن در پاسخ به مسئله‌ی انفجار شاتل فضایی چلنجر تحسین همگان را برانگیخت. هنگامیکه او حین حضور در کمیسیون ریاست جمهوری با انداختن مواد سازنده‌ی درزگیر فضاپیما در یک لیوان آب سرد، نشان داد که درزگیر در دمای پرتاب فضاپیما انعطاف‌پذیری لازم را نداشته است.

اولین سلفی فضایی

دستاوردهای علمی فاینمن

در زمینه‌ی علمی ، فاینمن با مطالعه بر الکترودینامیک کوانتومی، شاخه‌ای از فیزیک که به برهمکنش بین پرتوها و ذرات باردار میپردازد، توانست در کنار جولیان شوینگر و سین‌-ایترو تومونوجا، جایزه نوبل را از آن خود کند. در این راه، فاینمن رویکردی تصویری برای بررسی برهمکنش بین ذرات ارائه داد که به راحتی توانست جایگزین معادلات پیچیده گردد. این روش که اکنون با نام نمودار فاینمن شناخته میشود، ابزاری حیاتی برای توصیف هزاران فرایند در دنیای کوانتومی است. پس از گذشت ۲۰ سال از مرگ ریچارد فاینمن، میتوان اثر انگشت او را در تمام جنبه‌های فیزیک مدرن، از محاسبات کوانتومی تا کیهان شناسی و نظریه ریسمان، پیدا کرد.

فاینمن پیش از هرچیز به دنبال یافتن راهی برای حل کردن مسایل بود: زمانی که انسان با معمایی برخورد میکند، خواه مسئله‌ای سخت یا آسان، تا زمانیکه راهی برای آن نیابد نمیتواند آرام بگیرد. او حتی بخشی از فعالیت خود را به اهداف بلندپروازانه‌ای همچون وحدت گرانش و مکانیک کوانتومی اختصاص داد، در واقع او به دنیا آمده بود تا یک نابغه باشد. او در جایی نوشته است: ” مردم از من میپرسند، آیا شما در جستجوی قوانین نهایی فیزیک هستید؟” من پاسخ میدهم “نه! تنها میخواهم چیزهای بیشتری از جهان بدانم. اگر مشخص شود که دنیا از قوانین ساده و بنیادی پیروی میکند، چه عالی! ما همه چیز را فهمیدیم؛ اما اگر مشخص شود جهان مانند یک پیاز دارای لایه‌ها و پیچیدگی‌های فراوان است و تنها راه حل این است که خسته و ناراحت به دنبال پیچیدگی‌ها باشیم، پس باید همین کار را بکنیم.”

منبع: کیهان‌شناس

ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
48
بالاخره فهمیدیم کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
49
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم؟
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم ؟
45
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
112
تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
66

ذرات بنیادی

ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
36
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
73
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
2
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
109
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
115