جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ریچارد فاینمن
کیهان‌شناس به بهانه‌ی صدمین سالگرد تولد ریچارد فاینمن، نابغه‌ی جسور دنیای فیزیک، نگاهی کوتاه دارد به زندگی، شخصیت و فعالیت‌های او

یک نابغه‌ی غیرمعمولی مانند ریچارد فاینمن

۱۰۰ سال پیش در ۱۱ می ۱۹۱۸ ریچارد فاینمن ، آخرین ستاره‌ی مشهور فیزیک متولد شد. فاینمن به‌عنوان یکی از بزرگترین فیزیکدانان قرن بیستم، توانست بیشترین تغییرات را، پس از آلبرت اینشتین، در دیدگاه ما نسبت به ماده و انرژی ایجاد کند. لاورنس کراوس در کتاب «مرد کوانتومی» به‌خوبی از عهده‌ی توصیف زندگی علمی ریچارد فاینمن، این بزرگمرد علم فیزیک و برنده‌ی جایزه نوبل، برآمده است. نکته‌ی شگفت‌انگیز در زندگینامه‌های منتشر شده از فاینمن، استفاده از لغت «نابغه» در همه‌ی آن‌ها است.

با تمام احترامی که برای فاینمن قائلیم، اما همه می‌دانیم او عجیب‌وغریب بود. ماجراهای زندگی شخصی فاینمن، از مرگ غم‌انگیز همسر اولش بر اثر بیماری سل تا مشارکتش در پروژه‌‌ی منهتن و شهرت یافتن پس از دریافت جایزه نوبل در سال ۱۹۶۵، همچنین معاشرت‌های گسترده‌ی او، که با سومین ازدواجش پایان یافت همواره قابل توجه بوده‌اند.

هانس بیته، برنده‌ی جایزه نوبل، که در طی جنگ جهانی دوم در پروژه‌ی بمب اتمی با فاینمن همکاری داشته است، درباره‌ی او می‌گوید: «نابغه‌های معمولی خیلی بهتر از بقیه کارها را انجام می‌دهند، اما درنهایت می‌توان فهمید چگونه از پس کارها برآمدند، اما گاهی یک جادوگر پیدا می‌شود و فاینمن یکی از آن‌ها بود. من هرگز نتوانستم منبع اصلی ایده‌های او را بیابم. او یک پدیده بود و بدون شک خلاق‌ترین فیزیکدانی که در تمام زندگی دیده‌ام.»

حرکت هوشمندانه‌ی فاینمن در پاسخ به مسئله‌ی انفجار شاتل فضایی چلنجر، تحسین همگان را برانگیخت. هنگامی‌که او حین حضور در کمیسیون ریاست جمهوری با انداختن مواد سازنده‌ی درزگیر فضاپیما در یک لیوان آب سرد، نشان داد که درزگیر در دمای پرتاب فضاپیما انعطاف‌پذیری لازم را نداشته است.

کیپ تورن | Kip S. Thorne

دستاوردهای علمی ریچارد فاینمن

در زمینه‌ی علمی، فاینمن با مطالعه در الکترودینامیک کوانتومی، شاخه‌ای از فیزیک که به برهمکنش بین پرتوها و ذرات باردار می‌پردازد، توانست در کنار جولیان شوینگر و سین‌-ایترو تومونوجا، جایزه نوبل را از آن خود کند. در این راه، فاینمن رویکردی تصویری برای بررسی برهمکنش بین ذرات ارائه داد که به راحتی توانست جایگزین معادلات پیچیده گردد. این روش که اکنون با نام نمودار فاینمن شناخته می‌شود، ابزاری حیاتی برای توصیف هزاران فرایند در دنیای کوانتومی است. پس از گذشت ۲۰ سال از مرگ ریچارد فاینمن، می‌توان اثر انگشت او را در تمام جنبه‌های فیزیک مدرن، از محاسبات کوانتومی تا کیهان‌شناسی و نظریه ریسمان، پیدا کرد.

فاینمن
با تمام احترامی که برای فاینمن قائلیم، اما همه می‌دانیم او عجیب‌وغریب بود

فاینمن پیش از هرچیز به دنبال یافتن راهی برای حل کردن مسائل بود و اعتقاد داشت زمانی که انسان با معمایی برخورد می‌کند، خواه مسئله‌ای سخت یا آسان، تا زمانی‌که راهی برای آن نیابد نمی‌تواند آرام بگیرد.

او حتی بخشی از فعالیت خود را به اهداف بلندپروازانه‌ای همچون وحدت گرانش و مکانیک کوانتومی اختصاص داد. درواقع او به دنیا آمده بود تا یک نابغه باشد. او در جایی نوشته است: «مردم از من می‌پرسند، آیا شما در جستجوی قوانین نهایی فیزیک هستید؟» من پاسخ می‌دهم: «نه! تنها می‌خواهم چیزهای بیشتری از جهان بدانم. اگر مشخص شود که دنیا از قوانین ساده و بنیادی پیروی می‌کند، چه عالی! ما همه‌چیز را فهمیده‌ایم. اما اگر مشخص شود جهان مانند یک پیاز دارای لایه‌ها و پیچیدگی‌های فراوان است و تنها راه‌حل این است که خسته و ناراحت به دنبال پیچیدگی‌ها باشیم، پس باید همین کار را بکنیم.»

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100